Home
Class 12
PHYSICS
Order of magnitude of density of uranium...

Order of magnitude of density of uranium nucleus is , [m = 1.67 xx 10^(-27 kg]`

A

`10^(20) kg//m^(3)`

B

`10^(17) kg//m^(3)`

C

`10^(14) kg//m^(3)`

D

`10^(11) kg//m^(3)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`m= A xx 1.67 xx 10^(-27) kg`
Volume `= (4)/(3) pi R^(3) = (4)/(3) pi [(1.25 xx 10^(-15))A^(1//3)]^(3) ~~ *8.2 xx 10^(-45) m^(3))A`
`therefore` (Density `(rho) = (m)/(V) = (1.67 xx 10^(-27))/(8.2 xx 10^(-45)) = 2 xx 10^(17) kg //m^(3)`
Note : Density is independent of mass number.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Onder of magnitude of density of uranium nucleus is , [m = 1.67 xx 10^(-27 kg]

The order of magnitude of density of urnaitum nucleus is: (m_("nucleus") = 1.67xx10^(-27)kg)

Caluculate the density of uranium -235 nucleus. Given m_(n) = m_(p) = 1.67xx10^(-27) kg .

The order of magnitude of the density of nuclear matter is 10^(4) kg m^(-3)

A proton is accelerated in cyclotron with dees of radius 40 cm has a operating frequency of 12 MHz. Calculate the magnitude of magnetic field. Given mass of proton, m_(P) = 1.67 xx 10^(-27) kg and charge on proton q_(P) = 1.6 xx 10^(-19) C .

Find the rest mass energy of a proton in MeV. [m_(p) = 1.673 xx 10^(-27) kg]

The mass of 1 mole of neutrons (m_(n) = 1.675 xx 10^(-27) kg) is:

Assuming the radius of a nucleus to be equal to R=1.3 A^(1//3)xx10^(-15)m . Where A is its mass number, evaluate the density of nuclei and the number of nucleons per unit volume of the nucleus. Take mass of one nucleon =1.67xx10^(-27)kg

Deutrium was discovered in 1932 by Harold Urey by measuring the small change in wavelength for a particular transition in .^(1)H and .^(2)H . This is because, the wavelength of transition depend to a certain extent on the nuclear mass. If nuclear motion is taken into account, then the electrons and nucleus revolve around their common centre of mass. Such a system is equivalent to a single particle with a reduced mass mu , revolving around the nucleus at a distance equal to the electron -nucleus separation. Here mu = m_(e) M//(m_(e)+M) , where M is the nuclear mass and m_(e) is the electronic mass. Estimate the percentage difference in wavelength for the 1st line of the Lyman series in .^(1)H and .^(2)H . (mass of .^(1)H nucleus is 1.6725 xx 10^(-27) kg, mass of .^(2)H nucleus is 3.3374 xx 10^(-27) kg, Mass of electron = 9.109 xx 10^(-31) kg .)