Home
Class 12
PHYSICS
A projectile is launched at an angle 'al...

A projectile is launched at an angle `'alpha'` with the horizontal with a velocity `20 ms^(-1)` . After 10 s, its inclination with horizontal is 'B'. The value of tans will be : `(g=10 ms^(-2))`.

A

`tanalpha +5secalpha`

B

`tanalpha -5secalpha`

C

`2tanalpha -5secalpha`

D

`2tanalpha +5secalpha`

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • JEE MAINS 2022

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise Physics - Section B|40 Videos
  • JEE MAINS 2022

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise PHYSICS- SECTION A |19 Videos
  • JEE MAINS 2021

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise Physics (Section B )|10 Videos
  • JEE MAINS 2023 JAN ACTUAL PAPER

    JEE MAINS PREVIOUS YEAR|Exercise Question|360 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is projected at an angle theta =30^@ with the horizontal, with a velocity of 10ms^(-1) . Then

A projectile is projected in the upward direction making an angle of 45^@ with horizontal direction with a velocity of 150 ms^(-1) . Then the time after which its inclination with the horizontal is 30^@ is (g=10 ms^(-2)).

A projectile is thrown in the upward direction making an angle of 60^@ with the horizontal direction with a velocity of 150 ms^-1 . Then the time after which its inclination with the horizontal is 45^@ is

A body is projected at an angle of 30^@ with the horizontal and with a speed of 30 ms^-1 . What is the angle with the horizontal after 1.5 s ? (g = 10 ms^-2) .

A body is projected at an angle of 30^(@) with the horizontal and with a speed of 30ms^(-1) . What is the angle with the horizontal after 1.5 second? (g=10ms^(-2))

A projectile is launched with a speed of an angle 60^@ with the horizontal from a sloping surface of inclination 30^@ . The range R is: (g=10m//s^2)