Home
Class 12
CHEMISTRY
35.4 mL of HCl is required for the neutr...

35.4 mL of HCl is required for the neutralization of a solution containing 0.275 g of sodium hydroxide. The normality of hydrochloric acid is

A

0.97 N

B

0.142 N

C

0.194 N

D

0.244 N

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

We know that 1g equivalent weight of
NaOH = 40 g
`therefore` 40 g of NaOH = 1 g eq. Of NaOH
`therefore` 0.275 g of NaOH = `(1)/(40)xx0.275` eq.
`=(1)/(40)xx0.275xx1000=6.88` meq.
`therefore underset((HCl))(N_(1)V_(1))=underset((NaOH))(N_(2)V_(2))`
`N_(1)xx35.4=6.88` (`because` meq = NV)
`N_(1)=0.194`.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What will be the molarity of a solution containing 5 g of sodium hydroxide in 250ml solution?

To neutralise 20 ml of M/10 sodium hydroxide, the volume of M/20 hydrochloric acid required is

Calculate the normality of a solution containing 13.4 g fo sodium oxalate in 100mL solution.

The reactions between sodium hydroxide and hydrochloric acid is a slow reaction.

Calculate the normality of a solution containing 15.8 g of KMnO_(4) in 50 mL acidic solution.

0.1914 g of an organic acid is dissolved in about 20 mL of water. 25 mL of 0.12 N NaOH is required for complete neutralization of the acid solution. The equivalent mass of the acid is