Home
Class 12
CHEMISTRY
If the aqueous solutions of the followin...

If the aqueous solutions of the following salts are electrolysed for 1 hour with 10 ampere current, which solution will deposit the maximum mass of the metal at the cathode. The atomic weights are, Fe = 56, Zn = 65, Ag = 108, Hf = 178 and W = 184

A

`ZnSO_(4)`

B

`FeCl_(3)`

C

`HfCl_(4)`

D

`AgNO_(3)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

Properties of ionic solid
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If the aqueous solutions of the following salts are electrolysed for 1 hour with 10 ampere current, which solution will deposit the maximum mass of the metal at cathode ? The atomic weights are : Fe=56, Zn=65, Ag=108, Hf=178 and W=184 .

An aqueous solution of a metal salt on electrolysis with 1930 amp current for 20 s produces 8 g of the metal. The valency of the metal is ______ (atomic weight = 40).

A solution of CuSO_(4) is electrolysed for 10 minutes with a current of 1.7 amperes. What is the mass of copper deposited at the cathode? (Molar mass of Cu= 63.5g/mol).

A solution of CuSO_(4) is electrolyzed for 10 min with a current of 1.5A . What is the mass of Cu deposited at the cathode? [ Atomic mass of Cu=63g]

A solution of CuSO_(4) is electrolsed for 10 minutes with a current of 1.5 amperes. What is the mass of copper deposited at the cathode ? (Molar mass of Cu=63.5 g//mol)

The solution of a salt of a metal of atomic mass 112 was electrolysed for 15 minutes with a current of 1.5 ampere. The mass of the metal deposited was 0.788 g. Find the valency of the metal.

A solution of a salt of a metal was electrolysed for 150 minutes with a current of 0 . 15 amperes. The weight fo metal deposted was 0. 783 g . The equivalent weight to the metal is .