Home
Class 12
CHEMISTRY
The approximate time duration in hours t...

The approximate time duration in hours to electroplate 30 g of calcium from molten calcium chloride using a current of 5 amp is [At. Mass of Ca=40]

A

8

B

80

C

10

D

16

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Properties of ionic solid
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How many Faradays of electricity are required to deposit 10 g of calcium from molten calcium chloride using inert electrodes? (Molar mass of calcium = 40g mol^-1)

How many Faradays of electricity are required to deposit 10 g of calcium from molten calcium chloride using inert electrodes ? ( molar mass of calcium = 40 g mol^(-1) )

How much electric charge is required to produce 20.0 g of calcium from molten CaCl_(2) ?

Time required for the deposition of 40 g of calcium by passing 965 amp current through molten calcium chloride is

Calculate the number of calcium ions in 5.6 g of calcium oxide . (Ca = 40)

The atomic mass of calcium (Ca) is 40 g. The number of moles in 60 g of calcium are

Sodium choride or calcium chloride is used to clear snow from the roads. Why?

How many moles are 5 grams of calcium ? (Atomic mass of calcium = 40 u ).