Home
Class 12
CHEMISTRY
Given l//a=0.5 cm^(-1), R= 50 "ohm", N= ...

Given `l//a=0.5 cm^(-1), R= 50 "ohm", N= 1.0.` The equivalent conductance of the electrolytic cell is .

A

`10 "ohm"^(-1) "cm"^(3) g eq^(-1)`

B

`20 "ohm"^(-1) cm^(2) g eq^(-1)`

C

`300 "ohm"^(-1) cm^(2) g "eq"^(-1)`

D

`100 "ohm"^(-1) cm^(2) g "eq"^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Properties of ionic solid
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The equivalent conductance of a 1 N solution of an electrolyte is nearly:

The specific conductance of a0.5 N solution of an electrolyte at 25^@C is 0.00045 Scm^(-1) . The equivalent conductance of this electrolyte at infinite dilution is 300 S cm^2eq^(-1) . The degree of dissociation of the electrolyte is

Resistance of a 0.1 M KCl solution in a conductance cell is 300 ohm and specific conductance of "0.1 M KCl" is .133xx10^(-2)" ohm"^(-1)"cm"^(-1) . The resistance of 0.1 M NaCl solution in the same cell is 400 ohm. The equivalent conductance of the 0.1 M NaCl solution ("in ohm"^(-1)"cm"^(2)"/gmeq.") is

In the circuit given E = 6.0 V, R_(1) = 100 ohms, R_(2) = R_(3) = 50 ohms, R_(4) = 75 ohms . The equivalent resistance of the circuit, in ohms, is

The resistance of 0.01 N solution of an electrolyte was found to be 220 ohm at 298 K using a conductivity cell with a cell constant of 0. 88cm^(-1) . The value of equivalent conductance of solution is