Home
Class
CHEMISTRY
NEET 2022 | सरल रेखा में गति - L2 | Moti...

NEET 2022 | सरल रेखा में गति - L2 | Motion ​​in a straight line | Hindi Medium | Ravikant Sir | 4 PM

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Three charge q , Q and -4q are placed in a straight line , line of length L at points distant 0 ,L//2 and L respectively from one end. In order to make the net force on q zero, the charge Q must be equal to

if a=3t^(2)+2t , initial velocity is 5 m//s . Find the velocity at t=4s. The motion is in straight line, a is acceleration in m//s^(2) and t is time in seconds.

A tangent PT is drawn to the circle x^2 + y^2= 4 at the point P(sqrt3,1). A straight line L is perpendicular to PT is a tangent to the circle (x-3)^2 + y^2 = 1 Common tangent of two circle is: (A) x=4 (B) y=2 (C) x+(sqrt3)y=4 (D) x+2(sqrt2)y=6

Let L_1 = 0 and L_2 = 0 be two intersecting straight lines. Then the number of points, whose distance from L_1 is 2 units and from L_2 is 5 units is (i)1 (ii)0 (iii)4 (iv)infty

If the distance y of a point moving on a straight line measured from a fixed origin on it and velocity v are connected by the relation 4v^(2)=25-y^(2) , then show that the motion is simple harmonic and find its time period.

(i) A particle of mass m executes SHM in xy- plane along a straight line AB. The points A (a, a) and B (- a, - a) are the two extreme positions of the particle. The particle takes time T to move from one extreme A to the other extreme B. Find the x component of the force acting on the particle as a function of time if at t = 0 the particle is at A. (ii) Two particle A and B are performing SHM along X-axis and Y-axis respectively with equal amplitude and frequency of 2 cm and 1 Hz respectively. Equilibrium positions for the particles A and B are at the coordinate (3, 0) and (0, 4) respectively. At t = 0, B is at its equilibrium position and moving toward the origin, while A is nearest to the origin. Find the maximum and minimum distances between A and B during their course of motion

A spherical ball A of mass 4 kg, moving along a straight line strikes another spherical ball B of mass 1 kg at rest. After the collision, A and B move with velocities v_1 m s^(-1) and v_2 m s^(-1) respectively making angles of 30^@ and 60^@ with respect to the original direction of motion of A. The ratio v_1/v_2 will be