Home
Class 11
PHYSICS
A rubber string 10m long is suspended fr...

A rubber string 10m long is suspended from a rigid support at its one end. Calculate the extension in the string due to its own weight. The density of rubber is `1.5xx10^(3)` and Young's modulus for the rubber is `5xx10^(6)Nm^(-2)` Take `g=10Nkg^(-1)` .

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A rubber cord of length 20 m is supplied from a rigid support by one of its ends it hangs vertically. What will be the elongation of the cord due to its own weight? The density of rubber= 1.5 g.cm^-3 and Young 's modulus= 49 times 10^7 N.m^-2 .

A rubber rope of length 8 m is hung from the ceiling of a room. What is the increase in length of rope due to its own weight? (Given: Young's modulus of elasticity of rubber = 5 xx 10^(6) N//m and density of rubber =1.5xx10^(3)kg//m^(3) . Take g=10ms^(-12))

A rubber rope of length 8 m is hung from the ceiling of a room. What is the increase in length of rope due to its own weight? (Given: Young's modulus of elasticity of rubber = 5 xx 10^(6) N//m and density of rubber =1.5xx10^(3)kg//m^(3) . Take g=10ms^(-12))

A rubber rope of length 8 m is hung from the ceiling of a room. What is the increases in length of the rope due to its own weight? (Given, Young's modulus of elasticity of rubber = 5 xx 10^(6) Nm^(-2) and density of rubber = 1.5 xx 10^(6) kg m^(-3) and g = 10 ms^(-2) )

A rubber cord of length 10 m is suspended vertically. How much does it stretch under its own weight? Density of rubber =1.5 times 10^3 kg .m^-3 , Young's modulus of rubber =6 times 10^6 gf.cm^-2 , g= 9.8 m.s^-2

A rubber cord 10 m long is suspended vertically. How much does it stretch under its own weight (Density of rubber is 1500 kg//m, Y=5xx10 N//m,g = 10 m//s )

A rubber cord 10 m long is suspended vertically. How much does it stretch under its own weight (Density of rubber is 1500 kg//m, Y=5xx10 N//m,g = 10 m//s )

A uniform string of length 10 m is suspended from a rigid support A short wave pulse is introduced at its lowest end it starts moving up the string the time taken to reach the support is (take g=10m//sec^(2) )

A uniform string of length 10 m is suspended from a rigid support A short wave pulse is introduced at its lowest end it starts moving up the string the time taken to reach the support is (take g=10m//sec^(2) )