Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the energy emitted when electr...

Calculate the energy emitted when electrons of `1.0 g`1 of hydrogen transition giving spectrum lines of the lowest in the visible regain of its atomic spectrum
`R_(H) = 1.1 xx 10^(7) m^(-1) , c= 3 xx 10^(8) m s^(-1)` and `h = 6.62 xx 10^(-34) J s`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the energy emitted when electrons of 1.0 g atom of hydrogen undergo transition giving the spectral line of largest energy in the visible region of its atomic spectrum. (R_H = 1.1 xx 10^7 m^(-1), c = 3 xx 10^8 m s^(-1), h = 6.62 xx 10^(-34) J s)

Calculate the energy emitted when electrons of 1g atom of hydrogen undergo transition giving the spectral line of lowest energy in the visible region of its spectrum.

Calculate the energy emitted when electron of 1.0 gm atom of Hydrogen undergo transition giving the spectrtal lines of lowest energy is visible region of its atomic spectra. Given that, R_(H) = 1.1xx10^(7) m^(-1) , c=3xx10^8m//sec , h=6.625xx10^(-34) Jsec .

Calculate the energy emitted when electron of 1.0 gm atom of Hydrogen undergo transition giving the spectrtal lines of lowest energy is visible region of its atomic spectra. Given that, R_(H) = 1.1xx10^(7) m^(-1) , c=3xx10^8m//sec , h=6.625xx10^(-34) Jsec .

Calculate the amount of energy released for transition of electrons associated with 1 gram atom of hydrogen so that lowest frequency spectral line is formed in the visible region of the spectrum. [R_(H)=1.1xx10^(7)m^(-1)] .

Find the two longest wavelength ("in" Å) emitted when hydrogen atom make transition and the spectrum lines lie in the visible regain (R = 1.097 xx 10^(7) m^(-1))

Calculate wavelength of the radiation corresponding to the speciral line of the lowest frequency in lyman series in the spectrum of a hydrogen atom (R_(H) = 109677 cm^(-1), c = 3 xx 10^(8) m s^(-1), Z = 1)

Find the two longest wavelength ("in" Å) emitted when hydrogen atom make transition and the spectrum lines lie in the visible region (R = 1.097 xx 10^(7) m^(-1))

Calculate the energy of radiation emitted for the electronic transition from infinity to ground state for hydrogen atom. Given c = 3xx10^(8)" ms"^(-1), R_(H) = 1.09678 xx 10^(7) m^(-1), h = 6.6256 xx 10^(-34)" J s"^(-1)