Home
Class 12
PHYSICS
1.5 mW of 400 nm light is directed at a ...

1.5 mW of 400 nm light is directed at a photoelectric cell. If 0.1% of the incident photons produce photoelectrons, find the current in the cell.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 100 W point source emits monochromatic light of wavelength 6000 A Q. 1.5 mW of 4000A light is directed at a photoelectric cell If 0.10 per cent of the incident photons produce photoelectrons, find current is the cell. [Given h=6.6xx10^(-34)Js , c=3xx10^(8)ms^(-1) and e=1.6xx10^(-19)C ]

A beam of light of wavelength 400nm and power 1.55 mW is directed at the cathode of a photoelectric cell. If only 10% of the incident photons effectively produce photoelectrons, then find current due to these electrons. (given hc=1240 eV-nm, e=1.6xx10^(-19)C )

A beam of light of wavelength 400nm and power 1.55 mW is directed at the cathode of a photoelectric cell. If only 10% of the incident photons effectively produce photoelectrons, then find current due to these electrons. (given hc=1240 eV-nm, e=1.6xx10^(-19)C )

Ultraviolet light of wavelength 66.26 nm and intensity 2 W//m^(2) falls on potassium surface by which photoelectrons are ejected out. If only 0.1% of the incident photons produce photoelectrons, and surface area of metal surface is 4 m^(2) , how many electrons are emitted per second?

Ultraviolet light of wavelength 66.26 nm and intensity 2 W//m^(2) falls on potassium surface by which photoelectrons are ejected out. If only 0.1% of the incident photons produce photoelectrons, and surface area of metal surface is 4 m^(2) , how many electrons are emitted per second?

Ultraviolet light of wavelength 300nm and intensity 1.0Wm^-2 falls on the surface of a photosensitive material. If one per cent of the incident photons produce photoelectrons, then the number of photoelectrons emitted per second from an area of 1.0 cm^2 of the surface is nearly