Home
Class 10
MATHS
The length of the minute hand of a clock...

The length of the minute hand of a clock is 14 cm. Find the area swept by the minute hand in 5 minutes.

Text Solution

Verified by Experts

The angle created by a clock in 60 minutes `= 360^@`
the Angle created by a clock in 5 minutes, `theta = 5/60**360 = 30^@`
so, Area swept by the clock in 5 minutes `= theta/360pir^2 = 30/360**22/7**14**14 = (44**14)/12= 154/3cm^2`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The length of the minute hand of a clock is 14 cm. Find tdhe area swept by the minute hand in 5 minutes.

The length of the minute hand of a clock is 14cm. Find the area swept by the minute hand in 5 minutes.

The length of the minute hand of a clock is 14cm. Find the area swept by the minute hand in 5 minutes.

The length of the minute hand of a clock is 14cm. Find the area swept by the minute hand in 5 minutes.

The length of the minute hand of a clock is 14cm. Find the area swept by the minute hand in 5 minutes.

The length of the minute hand of clock is 14 cm. Find the area swept by the minute hand in 15 minutes.

The length of the minute hand of a clock is 14 cm . Find the area swept by the minute hand in 15 minutes .

The length of the minute hand of a clock is 14 cm. Find the area swept by the minute hand in 10 minutes.

The length of the minute hand of a clock is 14 cm. Find the area swept by the minute hand in 10 minutes.

The length of the minute hand of a clock is 14 cm. Find the area swept by the minute hand in 10 minutes.