Home
Class 11
PHYSICS
If a rubber ball is taken at the depth o...

If a rubber ball is taken at the depth of 200 m in a pool, its volume decreases by`0.1%` If the density of the water is `1xx10^(3)Kg//m^(3)"and"g=10ms^(2), then the volume elasticity in N//m2 will be

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solid rubber ball is carried from the surface to the bottom of a 200 m deep pond as a result of which its volume decreases by 0.1 %. The denisty of pond water is 1.0xx10^(3)kg//m^(3). If g=10m//s^(2) then the bulk modulus of elasticity of rubber will be _______ in N//m^(2).

A solid rubber ball is carried from the surface to the bottom of a 200 m deep pond as a result of which its volume decreases by 0.1 %. The denisty of pond water is 1.0xx10^(3)kg//m^(3). If g=10m//s^(2) then the bulk modulus of elasticity of rubber will be _______ in N//m^(2).

At a depth of 500 m in an ocean what is the absolute pressure? Given that the density of seawater is 1.03xx10^3 kg m^(-3) and g=10m/s^2

If a rubber ball is taken to 100 m deep in a lake and its volume changes by 0.1% then the bulk modulus of rubber will be (g=10m//s^(2))

When a rubber ball is taken to the bottom of a sea of depth 1400 m the volume decreases by 2% . The Bulk modulus of rubber ball is (density of water is 1g//cm^3 and g =10 m//s^2

A cubical ball is taken to a depth of 200m in a sea. The decrease in volume observed to be 0.1%. The bulk modulus of the ball is

When a rubber ball is taken to the bottom of a sea o depth 1400 m ts volume detreases by 2%. The Bulk modulus of rubber ball is (density of water is 1g cc and g =10 m//s^2

A rubber ball is taken to depth 1 km inside water so that its volume reduces by 0.05%, What is the bulk. modulus for rubber?

If a rubber ball is taken down to a 100 m deep lake its volume is decreased by 0.1%. If g = 10 m//sec^(2) . Then the bulk modulus of elasticity is