Home
Class 11
PHYSICS
An air filled balloon is at a depth of ...

An air filled balloon is at a depth of `1 km` below the water level in an ocean . The normal stress of the balloon (in Pa) is
(Given,` rho_("water") = 10^(3) kgm^(-3), g = 9.8 ms^(-2)` and `P_(atm) = 10^(5) Pa)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A tube of small uniform cross section is used to siphon the water from the vessel. Then choose the correct alternative (s) : (rho_("water") = 10^(3) kg//m^(3), g = 10 m//s^(2), P_(atm) = 10^(5) Pa)

A tube of small uniform cross section is used to siphon the water from the vessel. Then choose the correct alternative (s) : (rho_("water") = 10^(3) kg//m^(3), g = 10 m//s^(2), P_(atm) = 10^(5) Pa)

Find the pressure exerted below a column of water, open to the atmosphere, at depth (i) 10 m " " (ii) 30 m (Given, density of water =1xx10^(3)kgm^(-3), g =10 ms^(-2))

Find the pressure exerted below a column of water, open to the atmosphere, at depth (i) 10 m " " (ii) 30 m (Given, density of water =1xx10^(3)kgm^(-3), g =10 ms^(-2))

What is the pressure on a swimmer 10 m below the surface of a lake ? (Density of water = 10^(3)kgm^(-3) , Acceleration of gravity g=10ms^(-2) and atm pressure P_(a)=1.01xx10^(5)Pa)

What is force on the base of a tank of base area 1.5m^(2) when it is filled with water upto a height of 1m (rho_("water")=10^(3)kg//m^(3),P_(0)=10^(5)Pa and g=10m//s^(2))

At what depth below the surface of water will pressure be equal to twice the atmospheric pressure ? The atmospheric pressure is 10N cm^(-2) , density of water is 10^(3)kg m^(-3) and g=9.8 ms^(-2) .

At a depth of 500m in an ocean (a) what is the absolute pressure? (b) What is the gauge pressure? Density of sea water is 1.03 xx 10^(3) kg//m^(3), g=10ms^(-2) . Atmospheric pressure = 1.01 xx 10^(5)Pa .

At a depth of 500m in an ocean (a) what is the absolute pressure? (b) What is the gauge pressure? Density of sea water is 1.03 xx 10^(3) kg//m^(3), g=10ms^(-2) . Atmospheric pressure = 1.01 xx 10^(5)Pa .

The guage pressure exerted below a column of water, open to the earth's atmosphere at depth of 10 m is (density of water = 1000 kg/ m^3 , g = 10 m/ s^2 and 1 atm pressure = 10^5 Pa)