Home
Class 12
PHYSICS
On the horizontal surface of a truck (mu...

On the horizontal surface of a truck `(mu=0.6)` a block of mass 1 kg is placed. If the truck is accelerating at the rate of `5m//sec^(2)` then friction force on the block will be

A

5N

B

6N

C

5.88N

D

8N

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A


`"fr"_L=mu_s.N`
`=mu_s.mg`
`=0.6xx1xx10`
`=6N`
pseudo force =ma
=1 x 5
F=5 N
`therefore F lt "fr"_L` block does not move static friction = applied force
`rArr` fr=5N
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEET

    NEET PREVIOUS YEAR (YEARWISE + CHAPTERWISE)|Exercise PHYSICS|157 Videos
  • NEET

    NEET PREVIOUS YEAR (YEARWISE + CHAPTERWISE)|Exercise QUESTION|95 Videos
  • MOTION IN TWO AND THREE DIMENSION

    NEET PREVIOUS YEAR (YEARWISE + CHAPTERWISE)|Exercise All Questions|47 Videos
  • NEET 2020

    NEET PREVIOUS YEAR (YEARWISE + CHAPTERWISE)|Exercise All Questions|45 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

On the horizontal surface of plank a block of mass 1 kg is placed (mu=0.6) which is stationary w.r.t. plank. Plank is moving with acceleration 5 m//s^(2) , then the frictional force on the block will be

A block of mass 1 kg is placed on a horizontal surface . The reaction force to the weight of the block is

A block of mass 1 kg lies on a horizontal surface in a truck. The coefficient of static friction between the block and the surface is 0.6. If the acceleration of the truck is 5m//s^2 , the frictional force acting on the block is…………newtons.

A block of mass M is being pulley along horizontal surface .The coefficient of friction the block and the surface is mu If another block of mass M//2 is placed on the block and it is pulled is again pulled on the surface , the coefficient of friction the block and the surface will be

A block of mass m is kept on a horizontal table. If the static friction coefficient is mu ., find the frictional force acting on the block.

The rear side of a truck is open and a box of mass 20kg is placed on the truck 4 meters away from the open end coofficent of friction between truck and block is 0.15 the truck starts from rest with an acceleration of 2m//sec^(2) on a straight road The box will fall off the truck when truck is at a distance from the starting point equal to (g=10m//s^(2))

On a smooth horizontal surface a block A of mass 10kg is kept. On this block a second block B of mass 5kg is kept. The coefficient of friction between the two blocks is 0.4 .A horizontal force of 30N is applied on the lower block as shown. The force of friction between the blocks is

A block of mass 0.1 kg is held against a wall by applying a horizontal force of 5 N on the block. If the coefficient of friction between the block and the wall is 0.5, then the magnitude of the frictional force acting on the block is

The three blocks in figure-2.25 are released from rest and accelerate at the rate of 5m//s^(2) . If M = 4kg, what is the magnitude of the frictional force on the block that slides horizontally? [140 N]

A block of mass m is kept on the floor of a freely falling lift .During the free fall of the lift, the block is pulled horizontally with a force of F = 5 N, mu_(s) = 0.1 The friction force on the block will be

NEET PREVIOUS YEAR (YEARWISE + CHAPTERWISE)-NEET-MCQ
  1. On the horizontal surface of a truck (mu=0.6) a block of mass 1 kg is...

    Text Solution

    |

  2. The damping force on an oscillator is directly proportional to the vel...

    Text Solution

    |

  3. The motion of a particle along a straight line is described by equatio...

    Text Solution

    |

  4. The horizontal range and the maximum height of a projectile are equal....

    Text Solution

    |

  5. A particle has initial velocity (2 vec(i)+3 vec(j)) and acceleration (...

    Text Solution

    |

  6. A car of mass 1000kg negotiates a banked curve of radius 90m on a fict...

    Text Solution

    |

  7. A solid cylinder of mass 3 kg is rolling on a horizontal surface with ...

    Text Solution

    |

  8. The potential energy of a particle in a force field is: U = (A)/(r^(...

    Text Solution

    |

  9. Two sphere A and B of masses m(1) and m(2) respectivelly colides. A is...

    Text Solution

    |

  10. Two persons of masses 55 kg and 65 kg respectively are at the opposite...

    Text Solution

    |

  11. ABC is an equilateral triangle with O as its centre vec(F(1)),vec(F(2)...

    Text Solution

    |

  12. When a mass is rotating in a plane about a fixed point, its angular mo...

    Text Solution

    |

  13. A spherical planet far out in space has a mass M(0) and diameter D(0)....

    Text Solution

    |

  14. A geostationary satellite is orbiting the earth at a height of 5R abov...

    Text Solution

    |

  15. The height a which the weight of a body becomes 1//16th its weight on ...

    Text Solution

    |

  16. Two sources of sound placed close to each other are wmitting progressi...

    Text Solution

    |

  17. When a string is divided into three segments of length l1,l2 and l3 th...

    Text Solution

    |

  18. One mole of an ideal gas goes from an initial state A to final state B...

    Text Solution

    |

  19. A thermodynamics system is taken trough the cycle ABCD as shown in fig...

    Text Solution

    |

  20. Liquid oxygen at 50 K is heated to 300 K at constant pressure of 1 atm...

    Text Solution

    |

  21. If the radius of a star is R and it acts as a black body, what would b...

    Text Solution

    |