Home
Class 11
CHEMISTRY
An intimate mixture of ferric oxide and ...

An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fuel in rockets. Calculate the fuel value per `cm^(3)` of the mixture. Heats of formation and densities are as follows:
`H_(f(Al_(2)O_(3)))=-399kcal" "mol^(-1),H_(f(Fe_(2)O_(3)))=-199kcal" "mol^(-1)` ltbr. Density of `Fe_(2)O_(3)=5.2g//cm^(3)," Density of "Al=2.7g//cm^(3)`

Text Solution

Verified by Experts

We aim at
`Fe_(2)O_(3) +2Al rarr 2 Fe+Al_(2)O_(3), DeltaH = ?`
`Delta_(r)H= [2 xx DeltaH _(f)(Fe) + DeltaH_(f)(Al_(2)O_(3))]-[DeltaH_(f)(Fe_(2)O_(3))+ 2 xx DeltaH_(f)(Al) ]`
`= ( 0 + 399) - ( 199 + 0 ) = 200 kcal`
This is the heat channe that takes place when 1 moleof `Fe_(2)O_(3)` and 2 moles of Al combine i.e., ` 2 xx 56 + 3 xx 16 ) + 2 xx 27 g = 214 g` of the mixture . Hence , heat change per gram
`= ( 200)/( 214) = 0.9346kcal`
Further, `160g Fe_(2)O_(3)= ( 160g)/( 5.2 g // c c ) = 30.77 c c`
and `54g Al= ( 54g)/( 2.7 g //c c)= 20 c c`
Total volume of the mixture `= 50.77 c c `
`:. ` Heat change per cc`= ( 200 kcal)/ ( 50.77 c c) `
`= 3.939 kcal`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise TEST YOUR GRIP( MULTIPLE CHOICE QUESTIONS)|21 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise FILL IN THE BLANKS|31 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise CURIOSITY QUESTIONS|4 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    PRADEEP|Exercise Competition Focus (JEE (Main and Advanced)/Medical Entrance (IX. Assertion And Reason Type Questions (Type II))|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fuel in rockets. Calculate the fuel value per cm^(3) of the mixture. Heats of formation and densities are as follows: H_(f(AI_(2)O_(3)))^(Theta)=-399kcal mol^(-1),H_(f(Fe_(2)O_(3)))^(Theta)=-199kcal mol^(-1) Density of Fe_(2)O_(3)=4.0 g cm^(-3) , Density of AI = 2.0 g cm^(-3)

An intimate mixture of Fe_(2)O_(3) and Ai is used in solid rocket fuel. Calculate the fuel value per gram and per ml of mixture. DeltaH_(Al_(2)O_(3)) = 399.0 kcal, DeltaH_(Fe_(2)O_(3))=199.0 kcal, density of Fe_(2)O_(3) and Al are 5.2 g/ml and 2.7 g/ml respectively.

An intimate mixture of Fe_(2)O_(3) and Al is used in solid fuel rocket. DeltaH of Al_(2)O_(3) and Fe_(2)O_(3) are 399kcal and 199kcal respectively. Calculate the fuel value in kcal g^(-1) of mixture.

In above question7, if the density of Fe_(2)O_(3) and Al are 5.2g//mL and 2.7g//mL respectively. Calculate the fuel value in kcal mL^(-1) of mixture.

What is the enthalpy change for the given reaction, if enthalpies of formation of Al_(2)O_(3) and Fe_(2)O_(3) are -"1670 kJ mol"^(-1) and -"834 kJ mol"^(-1) respectively? Fe_(2)O_(3) +2Al rarr Al_(2)O_(3)+2Fe

What will be the maximum amount of heat realeased when 321 g of a mixuture of fe_(2)O_(3) and Al is subjected to sparkling in absence of air? DeltaH_(f)(Fe_(2)O_(3)=-199kJ// mole DeltaH_(f)(Al_(2)O_(3)=-399kJ// mole

Assertion (A): In alumino thermite process, the metals like iron melts due to the heat evolved in the reaction. Reason (R): The reaction is: Fe_(2)O_(3)+2Al to Al_(2)O_(3)+2Fe

PRADEEP-THERMODYNAMICS-ADVANCED PROBLEMS (FOR COMPETITIONS)
  1. In a gobar gas plant, gobar gas in obtained by bacterial fermentation ...

    Text Solution

    |

  2. In an ovan , due to insufficient supply of oxygen, 60% of the carbon i...

    Text Solution

    |

  3. (a) A 1000 watt hour is kept on in a room whose dimensions are 5m xx ...

    Text Solution

    |

  4. An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fue...

    Text Solution

    |

  5. A gas mixture of 3.67L of ethylene and methane on complete combustion ...

    Text Solution

    |

  6. In order to get maximum calorific output a burner should have an optim...

    Text Solution

    |

  7. A sample of argon gas at 1atm pressure and 27^(@)C expands reversibly ...

    Text Solution

    |

  8. 1mol of an ideal gas undergoes reversible isothermal expansion form an...

    Text Solution

    |

  9. There is 1 mol liquid (molar volume 100 ml) in an adiabatic container ...

    Text Solution

    |

  10. For the reaction: N(2)O(4)(g) hArr 2NO(2)(g) (i)" "In a mixtur...

    Text Solution

    |

  11. Calcualte the work done when 11.2 g of iron dissolves in hydrochloric ...

    Text Solution

    |

  12. It is planned to carry the reaction CaCO(3)(s) hArr CaO (s) +CO(2)(g...

    Text Solution

    |

  13. A chemist while studying the properties of gaseous C C l(2)F(2), a chl...

    Text Solution

    |

  14. When 10 g of anhydrous CaCl(3) is dissolved in 200 g of water, the tem...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the entropy change when 1 kg of water is heated from 27^(@)C...

    Text Solution

    |

  16. The lattice energy of NaCl is 180 kcal // mol . The dissociation of t...

    Text Solution

    |

  17. An ideal gas has a molar heat capacity at constant pressure of Cp = 2....

    Text Solution

    |

  18. A room of 10 m xx 15m xx4m dimenstion having perfectly insulated wall...

    Text Solution

    |

  19. In a measurement of quantum efficiency of photosynthesis in gree plant...

    Text Solution

    |

  20. 1.2g of Mg atoms in vapour phase absorb 50.0 kJ of energy to convert M...

    Text Solution

    |