Home
Class 11
CHEMISTRY
A gas mixture of 3.67L of ethylene and m...

A gas mixture of `3.67L` of ethylene and methane on complete combustion at `25^(@)C` produces `6.11 L` of `CO_(2)`. Find out the heat evolved on buring `1L` of the gas mixture. The heats of combustion of ethylene and methane are `-1423` and `-891kJ mol^(-1)`, respectively, at `25^(@)C`.

Text Solution

Verified by Experts

Combustion reaction of ethylene and methane are
`C_(2)H_(4) + 3O_(2)rarr 2CO_(2) + 2H_(2)O , Delta H = - 1423kJ`
`CH_(4) + 2O_(2) rarr CO_(2) + 2H_(2)O , Delta H = - 891 kJ`
Suppose volume of `C_(2)H_(4)` in the mixture of `C_(2)H_(4)` in the mixture`=x` litres. Then volume of `CH_(4)` in the mixture `= ( 3.67 -x) ` litres
From the above reaction `:`
1 litres of `C_(2) H_(4)` gives `CO_(2)= 2 `litres
`:. ` x litre of `C_(2)H_(4)` gives ` CO_(2) = 2 x `litres
1 litre of `CH_(4)` gives `CO_(2) = 1 ` litres
`:. ( 3.67 - x)` litres of `CH_(4)` gives `CO_(2) = ( 3.67 - x)` litres
Total `CO_(2)` produced `= 2 x + ( 3.67 - x ) = ( 3.67 + xx) ` litres
`:. 3.67 + x = 6.11` or ` x= 2.44`
`:. ` 1 litre of the mixture will contain `C_(2)H_(4) = ( 2.44)/( 3.67 ) = 0.66 `litre
and ` CH_(4) = 1 - 0.66 = 0.34 ` litre
Volume of 1 mole `C_(2)H_(4)` or `CH_(4)` at `0^(@)C= 22.4L`
Volume of 1 mole `C_(2)H_(4)` or `CH_(4)` at `25^(@)C = ( 22.4 xx 298 ) /( 273)= 24.45 L`
24.45 litres of `C_(2)H_(4)`at `25^(@)C` give heat `= 1423kJ`
`:. 0.66` litre of `C_(2) H_(4)` will give heat `= ( 1423)/( 24.45) xx 0.66 kJ = 3841kJ`
`24.45` litre of`CH_(4)` give heat `= 891 kJ`
`:. ` 0.34 litre of` CH_(4)` will give heat `= (891)/(24.45) xx0.34 kJ = 12.39 kJ`
`:. `Total heat produced `= 38.41 +12.39 =50.38 kJ`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise TEST YOUR GRIP( MULTIPLE CHOICE QUESTIONS)|21 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise FILL IN THE BLANKS|31 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise CURIOSITY QUESTIONS|4 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    PRADEEP|Exercise Competition Focus (JEE (Main and Advanced)/Medical Entrance (IX. Assertion And Reason Type Questions (Type II))|12 Videos
PRADEEP-THERMODYNAMICS-ADVANCED PROBLEMS (FOR COMPETITIONS)
  1. In a gobar gas plant, gobar gas in obtained by bacterial fermentation ...

    Text Solution

    |

  2. In an ovan , due to insufficient supply of oxygen, 60% of the carbon i...

    Text Solution

    |

  3. (a) A 1000 watt hour is kept on in a room whose dimensions are 5m xx ...

    Text Solution

    |

  4. An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fue...

    Text Solution

    |

  5. A gas mixture of 3.67L of ethylene and methane on complete combustion ...

    Text Solution

    |

  6. In order to get maximum calorific output a burner should have an optim...

    Text Solution

    |

  7. A sample of argon gas at 1atm pressure and 27^(@)C expands reversibly ...

    Text Solution

    |

  8. 1mol of an ideal gas undergoes reversible isothermal expansion form an...

    Text Solution

    |

  9. There is 1 mol liquid (molar volume 100 ml) in an adiabatic container ...

    Text Solution

    |

  10. For the reaction: N(2)O(4)(g) hArr 2NO(2)(g) (i)" "In a mixtur...

    Text Solution

    |

  11. Calcualte the work done when 11.2 g of iron dissolves in hydrochloric ...

    Text Solution

    |

  12. It is planned to carry the reaction CaCO(3)(s) hArr CaO (s) +CO(2)(g...

    Text Solution

    |

  13. A chemist while studying the properties of gaseous C C l(2)F(2), a chl...

    Text Solution

    |

  14. When 10 g of anhydrous CaCl(3) is dissolved in 200 g of water, the tem...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the entropy change when 1 kg of water is heated from 27^(@)C...

    Text Solution

    |

  16. The lattice energy of NaCl is 180 kcal // mol . The dissociation of t...

    Text Solution

    |

  17. An ideal gas has a molar heat capacity at constant pressure of Cp = 2....

    Text Solution

    |

  18. A room of 10 m xx 15m xx4m dimenstion having perfectly insulated wall...

    Text Solution

    |

  19. In a measurement of quantum efficiency of photosynthesis in gree plant...

    Text Solution

    |

  20. 1.2g of Mg atoms in vapour phase absorb 50.0 kJ of energy to convert M...

    Text Solution

    |