Home
Class 11
CHEMISTRY
There is 1 mol liquid (molar volume 100 ...

There is `1 mol` liquid (molar volume `100 ml`) in an adiabatic container initial, pressure being `1` bar Now the pressure is steeply increased to `100` bar, and the volume decreased by `1 ml` under constant pressure of `100` bar. Calculate `Delta H` and `Delta E`. [Given `1 "bar"=10^(5)N//m^(2)`]

Text Solution

Verified by Experts

As the process is carriedout under adiabatic condition, `q=0` . But `DeltaU = q + w`. Hence `Delta U =w`.Further, at constant pressure of100 bar, volume has decreased by 1 ml, therefore, work of contraction .
`= P Delta V = 100 ` bar ` xx 1 `ml.
`= ( 100 xx10^(5) Nm^(-2)) ( 10^(-6)m^(3)) = 10J`
Hence, `Delta U = 10 J`
`Delta H =Delta U + Delta( PV)`
`Delta ( PV) = (P_92)V_(2) - P_(1)V_(1))`
But `P_(1) =1 "bar", V+(1) = 100 ml`
`P_(2) = 100 "bar", V_(2) = 99 ml`
`:. Delta ( PV) = ( 100 "bar" xx 99 ml) - ( 1 "bar" xx 100 ml)
`= ( 9900 - 100 ) "bar" ml = 9800 "bar ml ) = 980 J `
`:. Delta H = 10J + 980 J = 990 J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise TEST YOUR GRIP( MULTIPLE CHOICE QUESTIONS)|21 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise FILL IN THE BLANKS|31 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise CURIOSITY QUESTIONS|4 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    PRADEEP|Exercise Competition Focus (JEE (Main and Advanced)/Medical Entrance (IX. Assertion And Reason Type Questions (Type II))|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

100mL of a liquid is contained in an insulated container at a pressure of 1bar. The pressure is steeply increased to 100 bar. The volume of the liquid is decreased by 1mL at this constant pressure. Find DeltaH and DeltaU .

In an insulated container 1 mole of a liquid. Molar volume 100 ml at 1 bar. Liquid is steeply taken to 100 bar, when volume of liquid decreases by 1 ml. Find DeltaH for the process.

An insulated contains 1mole of a liquid, molar volume 100mL at 1bar. When liquid is steeply passed to 100 bar, volume decreases to 99mL . Find DeltaH and DeltaU for the process.

What is the increase in volume when the temperature of 800 mL of air increases from 27^(@)C to 47^(@)C under constant pressure of 1 bar?

A liquid of volume of 100 L and at the external pressure of 10 atm-Lt the liquid is confined inside an adiabatic bath. External pressure of the liquid is suddenly increased to 100 atm and the liquid gets compressed by 1 L against this pressure then find, (i) Work (ii) Delta U (iii) Delta H

An ideal gas initially at pressure 1 bar is being compressed from 30m^(3) to 10m^(3) volume and its temperature decreases from 320 K to 280 K then find final pressure of gas.

What will be the work done for expansion of a gas from 1 lit to 10 lit volume agaist constant pressure of 1 bar?

PRADEEP-THERMODYNAMICS-ADVANCED PROBLEMS (FOR COMPETITIONS)
  1. In a gobar gas plant, gobar gas in obtained by bacterial fermentation ...

    Text Solution

    |

  2. In an ovan , due to insufficient supply of oxygen, 60% of the carbon i...

    Text Solution

    |

  3. (a) A 1000 watt hour is kept on in a room whose dimensions are 5m xx ...

    Text Solution

    |

  4. An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fue...

    Text Solution

    |

  5. A gas mixture of 3.67L of ethylene and methane on complete combustion ...

    Text Solution

    |

  6. In order to get maximum calorific output a burner should have an optim...

    Text Solution

    |

  7. A sample of argon gas at 1atm pressure and 27^(@)C expands reversibly ...

    Text Solution

    |

  8. 1mol of an ideal gas undergoes reversible isothermal expansion form an...

    Text Solution

    |

  9. There is 1 mol liquid (molar volume 100 ml) in an adiabatic container ...

    Text Solution

    |

  10. For the reaction: N(2)O(4)(g) hArr 2NO(2)(g) (i)" "In a mixtur...

    Text Solution

    |

  11. Calcualte the work done when 11.2 g of iron dissolves in hydrochloric ...

    Text Solution

    |

  12. It is planned to carry the reaction CaCO(3)(s) hArr CaO (s) +CO(2)(g...

    Text Solution

    |

  13. A chemist while studying the properties of gaseous C C l(2)F(2), a chl...

    Text Solution

    |

  14. When 10 g of anhydrous CaCl(3) is dissolved in 200 g of water, the tem...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the entropy change when 1 kg of water is heated from 27^(@)C...

    Text Solution

    |

  16. The lattice energy of NaCl is 180 kcal // mol . The dissociation of t...

    Text Solution

    |

  17. An ideal gas has a molar heat capacity at constant pressure of Cp = 2....

    Text Solution

    |

  18. A room of 10 m xx 15m xx4m dimenstion having perfectly insulated wall...

    Text Solution

    |

  19. In a measurement of quantum efficiency of photosynthesis in gree plant...

    Text Solution

    |

  20. 1.2g of Mg atoms in vapour phase absorb 50.0 kJ of energy to convert M...

    Text Solution

    |