Home
Class 11
CHEMISTRY
For the reaction: N(2)O(4)(g) hArr 2NO(...

For the reaction: `N_(2)O_(4)(g) hArr 2NO_(2)(g)`
`(i)" "`In a mixture of `5 mol NO_(2)` and `5` mol `N_(2)O_(4)` and pressure of 20 bar. Calculate the value of `DeltaG` for the reaction. Given `DeltaG_(f)^(@) (NO_(2)) = 50` KJ/mol, `DeltaG_(f)^(@) ((N_(2)O_(4)) =100` KJ/mol and T=298 K. `(ii)` Predict the direction in which the reaction will shift, in order to attain equilibrium
[Given at `T=298 K, 2.303 "RT" = 5.7`KJ/mol.]

Text Solution

Verified by Experts

(i) For the given reaction,
`DeltaG^(@) = Delta_(f) G^(@) ` ( Products) `- Delta_(f)G^(@) `( Reactants)
`= 2 xx 50 - 100 = 0`
`DeltaG^(@) = - 2.303 RT log K_(p)` ,brgt `:.log K_(p ) = 0, i.e., K_(p) =1`
Initially, as equal moles of `N_(2) O_(4)` and `NO_(2)` are taken,
`p_(N_(2)O_(4))= p_(NO_(2))= 10` bar ( `:'` total pressure `= 20 ` bar )
`:. Q_(p)` ( Initial) `= ( p_(NO_(2))^(2) )/p_(N_(2)O_(4)) = ((" 10 bar")^(2))/(1"10 bar" ) = 10 `bar
Initial free energy of the reaction will be
`DeltaG= DeltaG^(@) + 2.303 RT log Q_(p) `
`= 0 + ( 2.303 ) * 8.314 JK^(-1) mol^(-1) ) ( 298 K ) ( log 10)`
` = 5705.8 Jmol^(-1) = 5.706 kJ mol^(-1)`
(ii) As the initial Gibbs free energy change of the reaction is positive, so the reverse reaction will take place.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise TEST YOUR GRIP( MULTIPLE CHOICE QUESTIONS)|21 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise FILL IN THE BLANKS|31 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise CURIOSITY QUESTIONS|4 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    PRADEEP|Exercise Competition Focus (JEE (Main and Advanced)/Medical Entrance (IX. Assertion And Reason Type Questions (Type II))|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For the reaction equilibrium, N_(2)O_(4(g))hArr2NO_(2(g)) , the concentration of N_(2)O_(4) and NO_(2) at equilibrium are 4.8xx10^(-2) and 1.2xx10^(-2) mol/L respectively. The value of K_(c) for the reaction is:

For the reaction at 25^(@)C , N_(2)O_(4(g))hArr2NO_(2(g)) , if DeltaG_(f)^(@) for N_(2)O_(4) and NO_(2) are 23.49 and 12.39 kcal respectively, then K_(p) for the reaction is:

For an equilibrium reaction, N_(2)O_(4)(g) hArr 2NO_(2)(g) , the concentrations of N_(2)O_(4) and NO_(2) at equilibrium are 4.8 xx 10^(-2) and 1.2 xx 10^(-2) mol//L respectively. The value of K_(c) for the reaction is

The minimum voltage required to electrolyse alumina in the Hall-Heroul process is [Given, DeltaG^(@)_(f)(A1_(2)O_(3)) =- 1520kJ//mol and DeltaG^(@)_(f)(CO_(2)) = 394kJ//mol]

In the reaction equilibrium N_(2)O_(4) hArr 2NO_(2)(g) When 5 mol of each is taken and the temperature is kept at 298 K , the total pressure was found to be 20 bar. Given : Delta_(f)G_(n_(2)O_(4))^(ɵ)=100 kJ, Delta_(f)G_(NO_(2))^(ɵ)=50 KJ a. Find DeltaG of the reaction at 298 K . b. Find the direction of the reaction.

Based on given information DeltaG^(@)_(f)(CaO) =- 604.2kJ//mol and DeltaG^(@)_(f)(A1_(2)O_(3)) =- 1582kJ//mol , which of the following is feasible?

PRADEEP-THERMODYNAMICS-ADVANCED PROBLEMS (FOR COMPETITIONS)
  1. In a gobar gas plant, gobar gas in obtained by bacterial fermentation ...

    Text Solution

    |

  2. In an ovan , due to insufficient supply of oxygen, 60% of the carbon i...

    Text Solution

    |

  3. (a) A 1000 watt hour is kept on in a room whose dimensions are 5m xx ...

    Text Solution

    |

  4. An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fue...

    Text Solution

    |

  5. A gas mixture of 3.67L of ethylene and methane on complete combustion ...

    Text Solution

    |

  6. In order to get maximum calorific output a burner should have an optim...

    Text Solution

    |

  7. A sample of argon gas at 1atm pressure and 27^(@)C expands reversibly ...

    Text Solution

    |

  8. 1mol of an ideal gas undergoes reversible isothermal expansion form an...

    Text Solution

    |

  9. There is 1 mol liquid (molar volume 100 ml) in an adiabatic container ...

    Text Solution

    |

  10. For the reaction: N(2)O(4)(g) hArr 2NO(2)(g) (i)" "In a mixtur...

    Text Solution

    |

  11. Calcualte the work done when 11.2 g of iron dissolves in hydrochloric ...

    Text Solution

    |

  12. It is planned to carry the reaction CaCO(3)(s) hArr CaO (s) +CO(2)(g...

    Text Solution

    |

  13. A chemist while studying the properties of gaseous C C l(2)F(2), a chl...

    Text Solution

    |

  14. When 10 g of anhydrous CaCl(3) is dissolved in 200 g of water, the tem...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the entropy change when 1 kg of water is heated from 27^(@)C...

    Text Solution

    |

  16. The lattice energy of NaCl is 180 kcal // mol . The dissociation of t...

    Text Solution

    |

  17. An ideal gas has a molar heat capacity at constant pressure of Cp = 2....

    Text Solution

    |

  18. A room of 10 m xx 15m xx4m dimenstion having perfectly insulated wall...

    Text Solution

    |

  19. In a measurement of quantum efficiency of photosynthesis in gree plant...

    Text Solution

    |

  20. 1.2g of Mg atoms in vapour phase absorb 50.0 kJ of energy to convert M...

    Text Solution

    |