Home
Class 11
CHEMISTRY
It is planned to carry the reaction Ca...

It is planned to carry the reaction
`CaCO_(3)(s) hArr CaO (s) +CO_(2)(g)`
at 1273K and 1 bar
(a) Is this reaction spontaneous at this temperature and pressure ?
(b) Calculate the value of
(i) `K_(p)` at 1273 K for the reaction and
(ii) partial pressure of `CO_(2)` at equilibrium
Given `Delta_(f) H^(@)` values (`kJ mol^(-1)) :`
`CaCO_(3)(s) =-1206.9, CaO(s)= - 635.1, CO_(2)(g) = - 393.5`
`S^(@) ` value `(JK^(-1) mol^(-1))`
`CaCO_(3)(s) =92.9, CaO(s) = 39.8, CO_(2)(g) = 213.7`.

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem step by step, we will address each part of the question systematically. ### Given Data: - Reaction: \( \text{CaCO}_3(s) \rightleftharpoons \text{CaO}(s) + \text{CO}_2(g) \) - Temperature (T) = 1273 K - Pressure (P) = 1 bar - Enthalpy of formation (\( \Delta_f H^\circ \)): - \( \text{CaCO}_3(s) = -1206.9 \, \text{kJ/mol} \) ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise TEST YOUR GRIP( MULTIPLE CHOICE QUESTIONS)|21 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise FILL IN THE BLANKS|31 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise CURIOSITY QUESTIONS|4 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    PRADEEP|Exercise Competition Focus (JEE (Main and Advanced)/Medical Entrance (IX. Assertion And Reason Type Questions (Type II))|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

For the reaction : CaCO_(3) (s) hArr CaO (s) + CO_(2) (g)

It is planned to carry out the reaction: CaCO_(3)(g) hArr CaO(s) +CO_(2)(g) at 1273K and 1 bar pressure. Delta_(r)G^(Theta) = 176 kJ mol^(-1) and Delta_(r)S^(Theta) = 157.2 kJ mol^(-1) a. Is the reaction spontaneous at this temperature and pressure ? b. Calculate the value of i. K_(p) at 1273K for the reaction ii. partial pressure of CO_(2) at equilibrium

For the reaction CaCO_(3(s)) hArr CaO_((s))+CO_(2(g))k_p is equal to

At 27^(@)C, K_(p) value for the reaction CaCO_(3)(s) hArr CaO (s) + CO_(2)(g) , is 0.1 atm. K_(C) value for this reaction is

Write the expression for K_p for the reaction: CaCO_3(s) hArr CaO(s) +CO_2(g)

which is correct about the following reaction ? CaCO_(3)(s) hArr CaO(s) +CO_(2)(g)

The reaction CaCO_(3)(s) hArr CaO(s)+CO_(2)(g) reaches the state of equilibrium when

PRADEEP-THERMODYNAMICS-ADVANCED PROBLEMS (FOR COMPETITIONS)
  1. In a gobar gas plant, gobar gas in obtained by bacterial fermentation ...

    Text Solution

    |

  2. In an ovan , due to insufficient supply of oxygen, 60% of the carbon i...

    Text Solution

    |

  3. (a) A 1000 watt hour is kept on in a room whose dimensions are 5m xx ...

    Text Solution

    |

  4. An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fue...

    Text Solution

    |

  5. A gas mixture of 3.67L of ethylene and methane on complete combustion ...

    Text Solution

    |

  6. In order to get maximum calorific output a burner should have an optim...

    Text Solution

    |

  7. A sample of argon gas at 1atm pressure and 27^(@)C expands reversibly ...

    Text Solution

    |

  8. 1mol of an ideal gas undergoes reversible isothermal expansion form an...

    Text Solution

    |

  9. There is 1 mol liquid (molar volume 100 ml) in an adiabatic container ...

    Text Solution

    |

  10. For the reaction: N(2)O(4)(g) hArr 2NO(2)(g) (i)" "In a mixtur...

    Text Solution

    |

  11. Calcualte the work done when 11.2 g of iron dissolves in hydrochloric ...

    Text Solution

    |

  12. It is planned to carry the reaction CaCO(3)(s) hArr CaO (s) +CO(2)(g...

    Text Solution

    |

  13. A chemist while studying the properties of gaseous C C l(2)F(2), a chl...

    Text Solution

    |

  14. When 10 g of anhydrous CaCl(3) is dissolved in 200 g of water, the tem...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the entropy change when 1 kg of water is heated from 27^(@)C...

    Text Solution

    |

  16. The lattice energy of NaCl is 180 kcal // mol . The dissociation of t...

    Text Solution

    |

  17. An ideal gas has a molar heat capacity at constant pressure of Cp = 2....

    Text Solution

    |

  18. A room of 10 m xx 15m xx4m dimenstion having perfectly insulated wall...

    Text Solution

    |

  19. In a measurement of quantum efficiency of photosynthesis in gree plant...

    Text Solution

    |

  20. 1.2g of Mg atoms in vapour phase absorb 50.0 kJ of energy to convert M...

    Text Solution

    |