Home
Class 11
CHEMISTRY
An ideal gas has a molar heat capacity a...

An ideal gas has a molar heat capacity at constant pressure of `Cp = 2.5 R`. The gas is kept in a closed vessel of volume `0.0083 m^(3)`, at a temperature of `300 K` and a pressure of `1.6 xx 10^(6) Nm^(-2)`. An amount `2.49 xx 10^(4) J` of heat energy is supplied to the gas. Calculate the final temperature and pressure of the gas.

Text Solution

Verified by Experts

No. of moles of the gas `(n) = (PV)/(RT) = ( 1.6 xx 10^(6) xx 0.0083)/( 8.3 xx300) =5.33`
Given `C_(p) = ( 5)/(2) R`
`:. C_(v) = C_(p) -R = ( 5)/(2) R-R= (3)/(2) R=(3)/(2) xx 8.3 = 12.45 JK ^(-1) mol^(-1)`
Heat supplied at constant volume `= n xx C_(v) = DeltaT`
`:.2.49 xx 10^(4) = 5.33 xx 12.45 xx Delta T ` or `DeltaT = 375K`
`:. `Final temperature `= 300 + 375 K = 675K`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise TEST YOUR GRIP( MULTIPLE CHOICE QUESTIONS)|21 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise FILL IN THE BLANKS|31 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise CURIOSITY QUESTIONS|4 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    PRADEEP|Exercise Competition Focus (JEE (Main and Advanced)/Medical Entrance (IX. Assertion And Reason Type Questions (Type II))|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An ideal gas has a specific heat at constant pressure C_P=(5R)/2 . The gas is kept in a closed vessel of volume 0.0083m^3 , at a temperature of 300K and a pressure of 1.6xx10^6 N//m^2 . An amount of 2.49xx10^4 Joules of heat energy is supplied to the gas. Calculate the final temperature and pressure of the gas.

An ideal gas has a specific heat at constant pressure C_(p)=5/2R . The gas is kept in a closed vessel of volume 0.0083m^(3) , at temperature of 300 K and pressure 1.6xx10^(6)N//M^(2) . An amount of 2.49xx10^(4) J of energy is supplied to the gas. calculate the final temperature and pressure of the gas.

An ideal gas has a specific heat at constant pressure C_p=(5R)/(2) . The gas is kept in a closed vessel of volume V_0 at temperature T_0 and pressure p_0 . An amount fo 10p_0V_0 of heat is supplied to the gas. (a) Calculate the final pressure and temperature of the gas. (b) Show the process on p-V diagram.

An ideal gas having molar specific heat capaicty at constatnt volume is 3/2 R, the molar specific heat capacities at constant pressure is

An ideal gas expands in volume from 1 xx 10^(3) m^(3) at 300 K against a constant pressure of 1 xx 10^(5) N m^(-2) .The work done is

The volume of a gas at pressure 1.2 xx 10^(7) Nm^(-2) and temperature 127^(@)C is 2.0 litre. Find the number of molecules in the gas.

An ideal gas occupies a volume of 2m^(3) at a pressure of 3xx10^(6) p,a the energy of the gas is :

A sample of ideal gas (gamma=1.4) is heated at constant pressure. If an amount of 140 J heat is supplied to the gas, then change in internal energy of the gas

PRADEEP-THERMODYNAMICS-ADVANCED PROBLEMS (FOR COMPETITIONS)
  1. In a gobar gas plant, gobar gas in obtained by bacterial fermentation ...

    Text Solution

    |

  2. In an ovan , due to insufficient supply of oxygen, 60% of the carbon i...

    Text Solution

    |

  3. (a) A 1000 watt hour is kept on in a room whose dimensions are 5m xx ...

    Text Solution

    |

  4. An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fue...

    Text Solution

    |

  5. A gas mixture of 3.67L of ethylene and methane on complete combustion ...

    Text Solution

    |

  6. In order to get maximum calorific output a burner should have an optim...

    Text Solution

    |

  7. A sample of argon gas at 1atm pressure and 27^(@)C expands reversibly ...

    Text Solution

    |

  8. 1mol of an ideal gas undergoes reversible isothermal expansion form an...

    Text Solution

    |

  9. There is 1 mol liquid (molar volume 100 ml) in an adiabatic container ...

    Text Solution

    |

  10. For the reaction: N(2)O(4)(g) hArr 2NO(2)(g) (i)" "In a mixtur...

    Text Solution

    |

  11. Calcualte the work done when 11.2 g of iron dissolves in hydrochloric ...

    Text Solution

    |

  12. It is planned to carry the reaction CaCO(3)(s) hArr CaO (s) +CO(2)(g...

    Text Solution

    |

  13. A chemist while studying the properties of gaseous C C l(2)F(2), a chl...

    Text Solution

    |

  14. When 10 g of anhydrous CaCl(3) is dissolved in 200 g of water, the tem...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the entropy change when 1 kg of water is heated from 27^(@)C...

    Text Solution

    |

  16. The lattice energy of NaCl is 180 kcal // mol . The dissociation of t...

    Text Solution

    |

  17. An ideal gas has a molar heat capacity at constant pressure of Cp = 2....

    Text Solution

    |

  18. A room of 10 m xx 15m xx4m dimenstion having perfectly insulated wall...

    Text Solution

    |

  19. In a measurement of quantum efficiency of photosynthesis in gree plant...

    Text Solution

    |

  20. 1.2g of Mg atoms in vapour phase absorb 50.0 kJ of energy to convert M...

    Text Solution

    |