Home
Class 11
CHEMISTRY
1.2g of Mg atoms in vapour phase absorb ...

1.2g of Mg atoms in vapour phase absorb `50.0 kJ` of energy to convert Mg atoms into Mg ions. The energy absorbed is needed for the following changes `:`
`Mg(g) rarr Mg^(+) (g) + e^(-) , DeltaH =750 kJ mol^(-1)`
`Mg^(+)(g) rarrMg^(2+) (g) + e^(-) , Delta H = 1450 kJ mol^(-1)`
Calculate the percentage of `Mg^(+)` and `Mg^(2+)` ions in the final mixture.

Text Solution

Verified by Experts

No. of moles of Mg `=( "Mass")/( "Atomic mass") = (1.2)/( 24) = 0.05`
Suppose final mixture contains 'a' moles of `Mg^(+)` ions and 'b' moles of `Mg^(2+)` ions. Then
`a+b=0.05` ….(i)
`Mararr Mg^(+) ` absorb `750 kJ mol^(-1)` and `Mg rarr Mg^(2+)`absorb `750 + 1450 = 2200 kJ mol^(-1)`
Hence, `a xx 750 + b xx 2200 = 50` ( Given )
or ` 15 a + 44b = 1` ....(ii)
or ` 15 a + 44 (0.05 -a) = 1`
or ` 29a = 1.2 ` or `a= 0.04`
`:. b = 0.05 - 0.04 = 0.01`
`%` mole of `Mg^(+). ( 0.04)/( 0.05) xx 100 = 80%, % ` mole of `Mg^(2+) = 20%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise TEST YOUR GRIP( MULTIPLE CHOICE QUESTIONS)|21 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise FILL IN THE BLANKS|31 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise CURIOSITY QUESTIONS|4 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    PRADEEP|Exercise Competition Focus (JEE (Main and Advanced)/Medical Entrance (IX. Assertion And Reason Type Questions (Type II))|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The IE_1 " and " IE_2 of Mg (g) are 740 and 1450 kJ "mol:^(-1) . Calculate the percentage of Mg^(+) (g) and Mg^(2+) (g) if 1g of Mg (g) absorbs 50 kJ of energy.

Calculate the mass in gm of 2g atom of Mg-

1.0 g of Mg "atom" ("atomic mass" = 24.0 "amu") in the vapour phase absorbs 50.0 kJ energy .Find the composition of the final maximum if the first and the second if of Mg are 740 kJ "mol^(-1) respectively

PRADEEP-THERMODYNAMICS-ADVANCED PROBLEMS (FOR COMPETITIONS)
  1. In a gobar gas plant, gobar gas in obtained by bacterial fermentation ...

    Text Solution

    |

  2. In an ovan , due to insufficient supply of oxygen, 60% of the carbon i...

    Text Solution

    |

  3. (a) A 1000 watt hour is kept on in a room whose dimensions are 5m xx ...

    Text Solution

    |

  4. An intimate mixture of ferric oxide and aluminium is used as solid fue...

    Text Solution

    |

  5. A gas mixture of 3.67L of ethylene and methane on complete combustion ...

    Text Solution

    |

  6. In order to get maximum calorific output a burner should have an optim...

    Text Solution

    |

  7. A sample of argon gas at 1atm pressure and 27^(@)C expands reversibly ...

    Text Solution

    |

  8. 1mol of an ideal gas undergoes reversible isothermal expansion form an...

    Text Solution

    |

  9. There is 1 mol liquid (molar volume 100 ml) in an adiabatic container ...

    Text Solution

    |

  10. For the reaction: N(2)O(4)(g) hArr 2NO(2)(g) (i)" "In a mixtur...

    Text Solution

    |

  11. Calcualte the work done when 11.2 g of iron dissolves in hydrochloric ...

    Text Solution

    |

  12. It is planned to carry the reaction CaCO(3)(s) hArr CaO (s) +CO(2)(g...

    Text Solution

    |

  13. A chemist while studying the properties of gaseous C C l(2)F(2), a chl...

    Text Solution

    |

  14. When 10 g of anhydrous CaCl(3) is dissolved in 200 g of water, the tem...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the entropy change when 1 kg of water is heated from 27^(@)C...

    Text Solution

    |

  16. The lattice energy of NaCl is 180 kcal // mol . The dissociation of t...

    Text Solution

    |

  17. An ideal gas has a molar heat capacity at constant pressure of Cp = 2....

    Text Solution

    |

  18. A room of 10 m xx 15m xx4m dimenstion having perfectly insulated wall...

    Text Solution

    |

  19. In a measurement of quantum efficiency of photosynthesis in gree plant...

    Text Solution

    |

  20. 1.2g of Mg atoms in vapour phase absorb 50.0 kJ of energy to convert M...

    Text Solution

    |