Home
Class 12
PHYSICS
The kinetic energy of an electron is 5 e...

The kinetic energy of an electron is `5 eV`. Calculate the de - Broglie wavelength associated with it `( h = 6.6 xx 10^(-34) Js , m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An electron in a hydrogen like atom is in an excited state3 . It has a total energy of -3 4 eV. Calculate : (a) The kinetic energy of electron . (b) The de-Broglie wavelength of electron . ( h = 6.6 xx 10^(023) , m_e = 9 .108 xx 10^(-31) kg)

Photon having energy equivalent to the binding energy of 4th state of He^(+) ion is used to eject an electron from the metal with KE/2eV . If electron is further accelerated through a potential difference of 4V then the minimum value of de Broglie wavelength associated with the electron is : (h = 6.6 xx 10^(-34) J-s , m_(e) = 9.1 xx 10^(-31) kg . 1 eV = 1.6 xx 10^(-19) J )

The kinetic energy of an electron is 4.55 xx 10^(-25)J . Calculate the wavelength . [h = 6.6 xx 10^(-34)Js , mass of electron = 9.1 xx 10^(-31)kg]

A proton (mass = 1.66 xx 10^(-27)kg) is moving with kinetic energy 5 xx 10^(-27) J calculate the de Broglie wavelength associated with it ? (h = 6.6 xx 10^(-34)Js)

A proton (mass = 1.66 xx 10^(-27)kg) is moving with kinetic energy 5 xx 10^(-27) J calculate the de Broglie wavelength associated with it ? (h = 6.6 xx 10^(-34)Js)

A moving electron has 4.9 xx 10^(-25) joules of kinetic energy. Find out its de - Broglie wavelength (Given h = 6.626 xx 10^(-34) Js, m_e = 9.1 xx 10^(-31) kg).

A moving electron has 4.9 xx 10^(-25) joules of kinetic energy. Find out its de - Broglie wavelength (Given h = 6.626 xx 10^(-34) Js, m_e = 9.1 xx 10^(-31) kg).

A moving electron has 4.9 xx 10^(-25) joules of kinetic energy. Find out its de - Broglie wavelength (Given h = 6.626 xx 10^(-34) Js, m_e = 9.1 xx 10^(-31) kg).