Home
Class 10
MATHS
Amit has goods of a certain value with h...

Amit has goods of a certain value with him. He sells goods worth Rs. 7000 with 35% profit. Then, he sells goods worth RS. 25000 with 45% profit and goods worth Rs. 10000 with 10% profit. The remaining goods he sells for 20% loss. If the overall profit is 22%, then the goods that he sold for 20% loss were worth of :

Text Solution

Verified by Experts

R.G=x
`(7000+25000+10000+x)*22/100=7000*35/100+25000*45/100+10000*10/100-(x+20)/100`
`42/100x=14700-9240`
`x=5460*100/42=13000Rs.`
option A is correct.
Promotional Banner