Home
Class 11
PHYSICS
What should be the length of the day so ...

What should be the length of the day so that the weight of a body on the equator of earth becomes zero ? Given that radius of earth is 6400 km and acceleration due to gravity on its surface is `9.8 m//s^(2)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the escape velocity for an atmospheric particle 1600 km above the earth's surface, given that the radius of the earth is 6400 km and acceleration due to gravity on the surface of earth is 9.8 ms^(-2) .

What is the escape velocity of a meteorite situated 1800 km above the surface of the earth? Given, the radius of the earth =6300 km and the acceleration due to gravity on the earth's surface =9.8m*s^(-2) .

Calculate the escape speed for an atmospheric particle 1600 km above the Earth's surface, given that the radius of the Earth is 6400 km amd acceleration due to gravity on the surface of Earth is 9.8 ms^(-2) .

Calculate the value of the universal gravitational constant from the given data. Mass of the Earth = 6xx10^24 kg, Radius of the Earth = 6400 km and the acceleration due to gravity on the surface = 9.8 m//s^2

A satellite is launched into a circular orbit 1600 km above the surface of the earth. Find the period of revolution, the radius of the earth R = 6400 km and the acceleration due to gravity is 9.8 m//sec^2 .

A satellite ils launched into a circular orbit 1600km above the surface of the earth. Find the period of revolution if the radius of the earth is R=6400km and the acceleration due to gravity is 9.8ms^(-2) . At what height from the ground should it be launched so that it may appear stationary over a point on the earth's equator?

A satellite ils launched into a circular orbit 1600km above the surface of the earth. Find the period of revolution if the radius of the earth is R=6400km and the acceleration due to gravity is 9.8ms^(-2) . At what height from the ground should it be launched so that it may appear stationary over a point on the earth's equator?

What should be the velocity of earth due to rotation about its own axis so that the weight at equator become 3/5 of initial value. Radius of earth on equator is 6400 km