Home
Class 12
PHYSICS
A particle having a de Broglie wavelengt...

A particle having a de Broglie wavelength of `1.0 A^(0)` is associated with a momentum of (given `h=6.6xx10^(-34)Js`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The de-Broglie wavelength associated with a particle of momentum p is given as :

The momentum of a particle having de-Broglie wavelength of 6 Å

What is the de Broglie wavelength associated with a ball of mass 150g travelling at 30m//s ? Given h=6.63xx10^(-34)Js .

What will be the de Broglie wavelength associated with a proton of momentum 2.6xx10^(-22) "kg ms"^(-1) ?

The wavelength of de-Broglie wave is 3 mu m , then its momentum (h = 6.63 xx 10^(-34) Js) is

The momentum of a particle having a de-Broglie wavelength of 10^(17) m is (Given, h=6.625xx10^(-34)m )

The momentum of a particle having a de-Broglie wavelength of 10^(17) m is (Given, h=6.625xx10^(-34)m )

What is the (a) momentum (b) speed and (c) de-Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 120 eV. Given h=6.6xx10^(-34)Js, m_(e)=9xx10^(-31)kg , 1eV=1.6xx10^(-19)J .

What is the (a) momentum (b) speed and (c) de-Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 120 eV. Given h=6.6xx10^(-34)Js, m_(e)=9xx10^(-31)kg , 1eV=1.6xx10^(-19)J .