Home
Class 9
MATHS
A trader buys a chair for Rs 600 and sel...

A trader buys a chair for Rs 600 and sells it for Rs 765 at a credit of 4 months. Reckoning money worth of 6% p.a., his gain percent is:

Text Solution

Verified by Experts

given that, cost price`= 600`rs
after 4 months, cost price`= 600+ (600*6*1/3)/100`
`= 612`rs
selling price`= 765`rs
perecentage gain`(SP-CP)/(CP)`
`=(765-612)/(612) = 153/612`
`=25%`
option C is correct
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A man buys a fan for Rs 35 and sells it for Rs 30. What is his loss percent?

A man buys a radio for Rs 900 and sells it for Rs 1200. Find his gain per cent.

A person buys a book for Rs 200 and sells it for Rs 225. What will be his gain per cent?

A person buys a toy for Rs. 50 and sells it for Rs. 75. What will be his gain per cent?

Devangi buys a chair for Rs. 700 and sells it for Rs. 750. She earns a profit of ________ % in the transaction.