Home
Class 11
PHYSICS
A body oscillates with SHM according to ...

A body oscillates with SHM according to the equation
`x(t)=5cos(2pit+pi//4)`
where t is in second and x in metres. Calculate (a) displacement at t=0 (b) time period (c) initial velocity

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body osicllates with SHM according to the equation x=6cos(2pit+(pi)/(4)) . Its instantaneous displacement at t = 1 sec is

A body oscillates with SHM according to the equation, X=(5.0m)cos[2pit+pi//4] .At t=1.5s, calculate the displacement

A body oscillates with SHM according to the equation (in SHM unit ), x=5"cos"(2pit+(pi)/(4)) . Its instantaneous displacement at t=1 s is

A body oscillates with SHM according to the equation (in SHM unit ), x=5"cos"(2pit+(pi)/(4)) . Its instantaneous displacement at t=1 s is

A body oscillates with SHM according to the equation (in SHM unit ), x=5"cos"(2pit+(pi)/(4)) . Its instantaneous displacement at t=1 s is

A body oscillates with SHM, accroding to the equation, x=(5.0m)cos[(2pi t+pi//4] At t=1.5s , calculate the (a) diplacement (b) speed and (c) acceleration of the body.