Home
Class 11
PHYSICS
Calculate the number of molecules is 2 c...

Calculate the number of molecules is 2 c.c of the perfect gas at `27^(@)C` at a pressure of 10 cm. of mercury. Mean kinetic energy of each molecule at `27^(@)C = 7 xx 10^(-4) erg` and acceleration due to gravity `= 980 cm s^(-2)`.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the number of molecules in 1 cc of an ideal gas at 27^(@)C a pressure of 10 mm of mercury. Mean kinetic energy of molecule at 27^(@)C is 4 xx 10^(-14) erg, the density of mercury is 13.6 g//cc .

Calculate the number of molecules in 1 cc of an ideal gas at 27^(@)C a pressure of 10 mm of mercury. Mean kinetic energy of molecule at 27^(@)C is 4 xx 10^(-14) erg, the density of mercury is 13.6 g//cc .

Calculate the number of molecules in 1" cm"^(3) of an ideal gas at 27^(@)C and a pressure of 10 mm of mercury. Mean kinetic energy of a molecule at 27^(@)C is 4xx10^(-14) erg, the density of mercury is 13.6 gm/c.c.

Calculate the number of molecule in 2 xx 10^(-6)m^(3) of a perfect gas at 27^(@) C and at a pressure of 0.01 m of mercury. Mean KE of a molecule at 27^(@) C = 4xx10^(-11) J and g = 9.8 m//s^(2) .

The number of molecules in 1 cm^(3) of an ideal gas at 0^(@)C and at a pressure of 10^(–5) mm of mercury is –

Find the number of molecules in 1cm^(3) of an ideal gas at 0^(@)C and at a pressure of 10^(-5)mm of mercury.

Calculate the number of molecules in one cc of a perfect gas at 27^@C and at a pressure of 15 mm of mercury. Take mean KE of a molecule at 27^@C as 5xx10^(-11) J and density of mercury = 13600 kg/m^3 and g= 9.8 m/s^2 .

What is the average kinetic energy of a gas molecule at 27^(@)C ?

Determine the number of molecules is 20 cm^3 of a gas at 27^@C and 76 cmHg pressure. Average kinetic energy per molecule at 27^@C=4 times 10^-14 erg and g=980 cm.s^-2 .