Home
Class 7
MATHS
A person borrowed Rs. 500 @ 3% per annu...

A person borrowed Rs. 500 @ 3% per annum S.I. and Rs 600 @ `4 1/2`% per annum on agreement that the whole sum will be returned only when the total interest becomes Rs. 126. The number of years, after which the borrowed sum is to be returned, is

Text Solution

Verified by Experts

Interest of 1 year on 500 Rs=`(500*3*1)/100=15Rs`
Interest of 1 year of 600Rs=`(600*9*1)/100=27Rs`
Total interest of 1 year=15+27=42Rs
Interest will be 126 Rsafter n years
42n=126
n=3 years.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A person borrowed 500 at 3% per annum S.I. and 600 at 4(1)/(2)% per annum on the agreement that the whole sum, will be returned only when the total interest becomes 126. The number of years, after which the borrowed sum is to be returned, is :

If a sum becomes Rs. 1352 in 2 years at 4% per annum compound interest then the sum is ?

Romesh borrowed Rs. 2000 at 2% per annum and Rs. 1000 at 5% per annum. He cleared his debt after 2 years by giving Rs. 2800 and a watch. What is the cost of watch?

The sum which will earn a simple interest of Rs. 126 in 2 years at 14% per annum is

A person borrowed a sum at 6% per annum and Return Rs. 6800 after 1 year. Now the rate of interest is becomes 5% P.a. on the rest of the amount. If the Interest of second year is 11//20 of Ist year S.I. What amount was borrowed .

Romesh borrowed Rs.2000 at 2% per annum and Rs.1000 at 5% per annum.He cleared his debt after 2 years by giving Rs.2800 and a watch.What is the cost of watch?