Home
Class 12
PHYSICS
[" What is the work function of the meta...

[" What is the work function of the metal if the light of "],[" wavelength "4000A" generates photoelectrons of "],[" velocity "6times10^(5)ms^(-1)" from it? "]

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

what is the work fuction of the metal if the light of wavelength 4000Å generates photoelectrons of velocity 6xx10^(5) ms^(-1) from it ? (Mass o felectron =9xx10^(-31) kg Velocity of light =3xx10^(8)ms^(-1) Planck's constant =6.626xx10^(-34)Js Charge of electron =1.6xx10^(-19)jeV^(-1)

what is the work fuction of the metal if the light of wavelength 4000Å generates photoelectrons of velocity 6xx10^(5) ms^(-1) from it ? (Mass o felectron =9xx10^(-31) kg Velocity of light =3xx10^(8)ms^(-1) Planck's constant =6.626xx10^(-34)Js Charge of electron =1.6xx10^(-19)jeV^(-1)

what is the work fuction of the metal if the light of wavelength 4000Å generates photoelectrons of velocity 6xx10^(5) ms^(-1) from it ? (Mass o felectron =9xx10^(-31) kg Velocity of light =3xx10^(8)ms^(-1) Planck's constant =6.626xx10^(-34)Js Charge of electron =1.6xx10^(-19)jeV^(-1)

Photoelectric work- function of a metal is 1 eV. Light of wavelength lambda = 3000 Å falls on it. The photoelectrons come out with maximum velocity

Photoelectric work- function of a metal is 1 eV. Light of wavelength lambda = 3000 Å falls on it. The photoelectrons come out with maximum velocity

Photoelectric work- function of a metal is 1 eV. Light of wavelength lambda = 3000 Å falls on it. The photoelectrons come out with maximum velocity

The work function of a metal is 4 eV. What should be the wavelength of the incident radiation for the emission of photoelectrons of zero velocity ?

The work function of a metal is 2.5 eV. Light of wavelength 3600 Å is incident on this metal surface. The velocity of emitted photoelectrons will be