Home
Class 11
PHYSICS
[" A particle oscillates with S.H.M.acco...

[" A particle oscillates with S.H.M.according to the "],[" equation "x=10cos(2 pi t+(pi)/(4))." Its acceleration at "],[t=1.5s" is "],[[" (1) "69.78ms^(-2)," (2) "139.56ms^(-2)],[" (3) "278.87ms^(-2)," (4) "0]]

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle oscillates with S.H.M. according to the equation x = 10 cos ( 2pit + (pi)/(4)) . Its acceleration at t = 1.5 s is

A particle oscillates with S.H.M. according to the equation x = 10 cos ( 2pit + (pi)/(4)) . Its acceleration at t = 1.5 s is

A particle osciallates with SHM according to the equation x= (2.5 m ) cos [ ( 2pi t ) + (pi)/(4)] . Its speed at t = 1.5 s is

A particle osciallates with SHM according to the equation x= (2.5 m ) cos [ ( 2pi t ) + (pi)/(4)] . Its speed at t = 1.5 s is

A body oscillates with SHM according to the equation (in SHM unit ), x=5"cos"(2pit+(pi)/(4)) . Its instantaneous displacement at t=1 s is

A body oscillates with SHM according to the equation (in SHM unit ), x=5"cos"(2pit+(pi)/(4)) . Its instantaneous displacement at t=1 s is

A body oscillates with SHM according to the equation (in SHM unit ), x=5"cos"(2pit+(pi)/(4)) . Its instantaneous displacement at t=1 s is

A body oscillator with SHM according to the equation (in SI units) x= 10cos [2pi t +(pi)/(4)] At t= 1.5s calculate the speed.

A body oscillates with SHM according to the equation, X=(5.0m)cos[2pit+pi//4] .At t=1.5s, calculate the displacement

A body oscillates with S.H.M. according to the equation x(t) = (10 m) cos [(2pit + (pi)/(8))] Calculate displacement and velocity at t = 1 s.