Home
Class 11
PHYSICS
The displacement of partcles in a string...

The displacement of partcles in a string streched in the x-direction is by `y`. Among the following expressions for `y`, those describing wave motion are :

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The displacement of particles in a string stretched in the x-direction is represented by y.among the following expressions for y, those describing wave motion are

A 100 Hz sinusoidal wave is travelling in the posotive x-direction along a string with a linear mass density of 3.5 xx10^(-3) kg//m and a tension of 35 N . At time t= 0 , the point x=0 , has maximum displacement in the positive y-direction. Next when this point has zero displacement, the slope of the string is pi//20 . Which of the following expression represent (s) the displacement of string as a function of x (in metre) and t (in second)

A 200 Hz sinusoidal wave is travelling in the posotive x-direction along a string with a linear mass density of 3.5 xx10^(-3) kg//m and a tension of 35 N . At time t= 0 , the point x=0 , has maximum displacement in the positive y-direction. Next when this point has zero displacement, the slope of the string is pi//20 . Which of the following expression represent (s) the displacement of string as a function of x (in metre) and t (in second)

The displacement y of a wave travelling in the x-direction is given by y = 10^(-4) sin (600t - 2x + (pi)/(3)) m Where x is expressed in metre and t in seconds. The speed of the wave motion in m/s is

The displacement y of wave trvelling in the x-direction is given by y=10^(-4) sin (600t-2x+frac(pi)(3)) metres, where x is expressed in metres and t in seconds. The speed of the wave motion, in ms^(-1) , is

The displacement y of a wave travelling in the x-direction is given by y = 10^(-4) sin (600t - 2x + (pi)/(3)) m Where x is expressed in metre and t in seconds. The speed of the wave motion in m/s is

The displacement y of a wave travelling in the x-direction is given by y = 10^(-4) sin ((600t - 2x + (pi)/(3))meters where x is expressed in meters and t in seconds. The speed of the wave-motion, in ms^(-1) , is

The displacement y of a wave travelling in the x-direction is given by y = 10^(04) sin ((600t - 2x + (pi)/(3))meters where x is expressed in meters and t in seconds. The speed of the wave-motion, in ms^(-1) , is