Home
Class 11
PHYSICS
A wire of area of cross section 3.0mm^2 ...

A wire of area of cross section `3.0mm^2` and natural length 50 cm is fixed at one end and a mas of 2.1 kg is hung from the other end. Find the elastic potential energy stored in the wire in steady state. Young modulus of the material of the wire `=1.9xx10^11Nm^-2. Take g=10ms^-2`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

(a) A wire 4 m long and 0.3 mm, calculate the potential energy stored in the wire. Young's modulus for the material of wire is 2.0xx10^(11) N//m^(2) .

(a) A wire 4 m long and 0.3 mm, calculate the potential energy stored in the wire. Young's modulus for the material of wire is 2.0xx10^(11) N//m^(2) .

A steel wire of length 2.0 m is stretched through 2.0 mm. The cross sectional area of the wire is 4.0 mm^2. Calculate the elastic potential energy stored in the wire in the stretched condition. Young modulus of steel =2.0x10^11Nm^-2

A steel wire of length 2.0 m is stretched through 2.0 mm. The cross sectional area of the wire is 4.0 mm^2. Calculate the elastic potential energy stored in the wire in the stretched condition. Young modulus of steel =2.0x10^11Nm^-2

One end of a wire 2m long and 0.2 cm^2 in cross section is fixed in a ceiling and a load of 4.8 kg is attached to the free end. Find the extension of the wire. Young modulus of steel =2.0xx10^11Nm^-2 . Take g=10ms^-2 .

One end of a wire 2m long and 0.2 cm^2 in cross section is fixed in a ceilign and a load of 4.8 kg is attached to the free end. Find the extension of the wire. Young modulus of steel =2.0xx10^11Nm^-2 . Take g=10ms^-2 .

One end of a wire 2m long and 0.2 cm^2 in cross section is fixed in a ceiling and a load of 4.8 kg is attached to the free end. Find the extension of the wire. Young modulus of steel =2.0xx10^11Nm^-2 . Take g=10ms^-2 .

A steel wire of length 2.0 m/s is stretched through 2.0 mm. The cross sectional area of the wire is 4.0 mm^2. Calculate the elastic potential energy stored in the wire in the stretched condition. Young modulus of steel =2.0x10^11Nm^-2

One end of a metal wire is fixed to a ceiling and a load of 2 kg hangs from the other end. A similar wire is attached to the bottom of the load and another load of 1 kg hangs from this lower wire. Find the longitudinal strain in both wires. Area of cross section of each wire is 0.005 cm^2 and Young modulus of the metal is 2.0xx10^11 Nm^-2. Take g=10ms^-2

One end of a metal wire is fixed to a ceiling and a load of 2 kg hangs from the other end. A similar wire is attached to the bottom of the load and another load of 1 kg hangs from this lower wire. Find the longitudinal strain in both wires. Area of cross section of each wire is 0.005 cm^2 and Young modulus of the metal is 2.0xx10^11 Nm^-2. Take g=10ms^-2