Home
Class 12
PHYSICS
A metal surface is illuminated by light ...

A metal surface is illuminated by light of two different wavelengths 248 nm and 310 nm. The maximum speeds of the photoelectrons corresponding to these wavelengths are `mu_1` and mu_2` respectively. If the ratio `u_1: u_2 = 2:1 and hc= 1240 eV` nm, the work function of the metal is neraly. (a)3.7 eV (b) 3.2 eV (c ) 2.8eV (d) 2.5eV.

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A metal surface is illuminated by light of two different wavelengths 248 nm and 310 nm. The maximum speeds of the photoelectrons corresponding to these wavelengths are u_1 and u_2 respectively. If the ratio u_1: u_2 = 2:1 and hc= 1240 eV nm, the work function of the metal is neraly. (a)3.7 eV (b) 3.2 eV (c ) 2.8eV (d) 2.5eV.

A metal surface is illuminated by light of two different wavelengths 248 nm and 310 nm. The maximum speeds of the photoelectrons corresponding to these wavelengths are mu_1 and mu_2 respectively. If the ratio u_1: u_2 = 2:1 and hc= 1240 eV , the work function of the metal is nearly.

A metal is illumimated by light of two different wavelength 248nm and 310 nm . The maximum speeds of the photoelectrons corresponding in these wavelength are u_(1) and u_(2) respectively . If the ratio u_(1) : u_(2) = 2 : 1 and hc = 1240 eVnm , the work function of the meal is nearly

A metal is illumimated by light of two different wavelength 248nm and 310 nm . The maximum speeds of the photoelecrtron corresponding in these wavwlength are u_(1) and u_(2) respectively . If the ratio u_(1) : u_(2) = 2 : 1 and hc = 1240 eVnm , the work function of the inetial is rearly

A metal surface is illuminated by the protons of energy 5 eV and 2.5 eV respectively . The ratio of their wavelength is

A metal surface is illuminated by the protons of energy 5 eV and 2.5 eV respectively . The ratio of their wavelength is