Home
Class 12
PHYSICS
The magnetic flux linked with a circuit ...

The magnetic flux linked with a circuit of resistance `100 ohm` increase from `10` to `60` webers. The amount of induced charge that flows in the circuit is (in coulomb)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Amount of charge inuduced in a circuit of resistance R is given by

In a circuit with a coil of resistance 2 ohms, the magnetic flux changes from 2.0 wb to 10.0 wb in 0.2 second. The charge that flows in the coil during this time is

The magnetic flux linked with a coil, in webers is given by the equation phi= 3t^(2)+4t +9 . Then, the magnitude of induced emf at t = 2s will be:

The magnetic flux linked with a coil varies with time as phi=3t^(2)+4t+9 webers. The induced emf at t=2s is