Home
Class 10
MATHS
The market price of an article is Rs. 10...

The market price of an article is Rs. 100. If the article is sold at a discount of 10%, then 35% profit is realised. How much loss or profit will be made if it is sold for Rs. 30 less than market price?

Text Solution

Verified by Experts

MP=100rs
SP=100-100*10/100=90Rs
CP=xRs
`x+(35x)/100=90`
`x=9000/135Rs`
`SP=100-30=70Rs`
Profit%=`(70-9000/135)/(9000/135)*100`
=5%.
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

cost price of an article is Rs 620 and it is 25% below the marked price If the article is sold at a discount of 15% the percentage of profit is

The marked price of an article is Rs. 500. It is sold at successive discounts of 20% and 10%. The selling price of the article (in rupees) is :

Cost price of an article is Rs 2500. Its price is marked up by 20%. If the article is sold at 15% discount, then what is the value of profit (in Rs)?

The cost price of an article is Rs. 500. The article is marked as Rs. 700. If the shopkeeper sold it at a discount of 30% , then find the profit or loss percentage.

Cost price of an article is Rs 3500. Its price is marked up by 14.28%. If the article is sold at 10% discount, then what will be the value of profit (in Rs)?

A tape recorder is sold at Rs. 935 and there is a profit of 10% HOW much profit or loss will be earned if if is sold for Rs. 810?

Marked price of an article is Rs 3500. It was sold at a discount of 14.28%. If there was a loss of 20%, then what was the cost price (in Rs) of the article?

The marked price of a article is Rs. 4000. If the shopkeeper sold the article at 10% discount but still got a profit of 20%, find the cost price of the article.