Home
Class 11
PHYSICS
A capillary tube of radius 0.50 mm is di...

A capillary tube of radius 0.50 mm is dipped vertically in a pot of water. Find the difference between the pressure of the water in the tube 5.0 cm below the surface and the atmospheric pressure. Surface tension of water `=0.075Nm^-1`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A capillary of 1mm diameter, is dipped vertically in a rho ot of water. If gauge pressure of the water. If gauge pressure of the water in the tube 5.0 cm below the surface is 2lambda N//m^(2) then find lambda . Surface tension of water = 0.075 N//m . (take g = 9.8 m//s^(2) & rho_(w) = 1000 kg//m^(3) )

If the lower end of a capillary tube of radius 2.5 mm is dipped 8 cm below the surface of water in a beaker, then calculate the pressure within a bubble blown at its end in water, in excess of atompheric pressure. [Surface tension of water 72 xx 10^(-3) N/m]

If the lower end of a capillary tube of radius 2.5 mm is dipped 8 cm below the surface of water in a beaker, then calculate the pressure within a bubble blown at its end in water, in excess of atompheric pressure. [Surface tension of water 72 xx 10^(-3) N/m]

A capillary tube of radius 0.20 mm is dipped vertically in water. Find the height of the water column raised in the tube. Surface tension of water =0.075Nm^-1 and density of water =1000 kgm^-3. Take g=10 ms^-2 .

A capillary tube of radius 0.20 mm is dipped vertically in water. Find the height of the water column raised in the tube. Surface tension of water =0.075Nm^-1 and density of water =1000 kgm^-3. Take g=10 ms^-2 .

A glass capillary tube of inner diameter 0.28 mm is lowered vertically into water in a vessel. The pressure to be applied on the water in the capillary tube so that water level in the tube is same as that in the vessel (in Nm^-2 ) is Surface tension of water = 0.07 Nm^-1 Atmospheric pressure = 10^5 Nm^-2

A capillary tube of radius 0.20 mm is dipped verticaly in water. Find the height of the water column raised in the tube. Surface tensionn of water =0.075Nm^-1 and density of water =1000 kgm^-3. Take g=10 ms^-2 .

The lower end of a capillary tube of diameter 2.00 mm is dipped 8.00 cm below the surface of water in a beaker . What is the pressure required in the tube in order to blow a hemispherical bubble at the end in water ? The surface tension of water at temperature of the experiments is 7.30xx10^(-2)Nm^(9-1) . 1 atmospheric pressure =1.01xx10^(5)Pa . Density of water =1000kg//m^(3),g=9.80ms^(-2) . Also calulate the excess pressure .