Home
Class 12
PHYSICS
The magnetic field associated with a lig...

The magnetic field associated with a light wave is given, at the origin, by
`B=B_(0)[sin(3.14xx10^(7))ct +sin(6.28xx10^(7))ct].`
If this light falls on a silver plate having a work function fo 4.7 eV, what will be the maximum kinetic energy of the photo electrons?
`(c=3xx10^(8)ms^(-1),h=6.6xx10^(-34)J-s)`

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The magnetic field at a point associtated with a light wave is B=2xx10^(-6) Tesia sin[(3.0xx10^(15)S^(-1))t]sin [(6.0xx10^(15)S^(-1))t] . If this light falls on a metal surface having a work function of 2.0eV , what will be the maximum kinetic energy of the photoelectrons?

The electric field of certain radiation is given by the equation E = 200 {sin (4pi xx 10^10)t + sin(4pi xx 10^15)t} falls in a metal surface having work function 2.0 eV. The maximum kinetic energy 2.0 eV. The maximum kinetic energy (in eV) of the photoelectrons is [Plank's constant (h) = 6.63 xx 10^(-34)Js and electron charge e = 1.6 xx 10^(-19)C]

A light of wavelength 500 nm is incident on a sensitive plate of photoelectric work function 1.235 eV. The kinetic energy of the photo electrons emitted is be (Take h = 6.6 xx 10^(-34) Js)

A light of wavelength 500nm is incident on a sensitive plate of photoelectric work function 1.235 eV. The kinetic energy of the photo electrons emitted is be ( Take h = 6.6 xx 10^(-34)Js)

A light of wavelength 5000 Å falls on a photosensitive plate with photoelectric work function 1.90 eV. Kinetic energy of the emitted photoelectrons will be (h = 6.63 xx 10^(-34)J.s)

The electric field of certain radiation is given by the equation E = 200 {sin (4pi xx 10^10)t + sin(4pi xx 10^15)t} falls in a metal surface having work function 2.0 eV. The maximum kinetic energy (in eV) of the photoelectrons is [Plank's constant (h) = 6.63 xx 10^(-34)Js and electron charge e = 1.6 xx 10^(-19)C]