Home
Class 11
PHYSICS
A monkey a mass 15 kg is climbing on a r...

A monkey a mass 15 kg is climbing on a rope with one end fixed to the ceiling. If it whishes to go up with an acceleration of `1 m/s^2`, how much force should it apply to the rope? If the rope is 5 m long and the monkey starts from rest, how much time will it take to reach the ceiling?

Text Solution

Verified by Experts

Given `m_1 = 100g= 0.1 kg
`m_2 = 500g=0.5kg`
` m_3 = 50g=0.05 kg`
From free body diagram -1
`T+ 0.5a-0.5=0` ……….i
From free body diagram -2 `T_1+0.05-0.05a=a` ……….ii.
Free body diagram -3
` T_1 + 0.1a-T+0.5g=0`……iii
From equation ii,
` T_1 = 0.05 kg + 0.05 a` .........iv.
From equation i.
`T_1 =0.5 g - 0.5 a`.................v.
Equation iii becomes,
`T_1 + 0.1a+T+0.05g=0`
From equations iv. and v we have `0.05g+0.05a+0.1a-0.5+0.5a+0.05g = 0`
` rarr 0.65a=0.4g`
`rarr a= 0.4/0.65 g`
` = 40/65g = 8/13 g` d(downward)
Acceleration of 500 gm block is `(8g)/13` downward.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION

    HC VERMA|Exercise Objective 2|9 Videos
  • LAWS OF THERMODYNAMICS

    HC VERMA|Exercise Short Answer|15 Videos
  • PHYSICS AND MATHEMATICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|34 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A metal ball of mass 5 kg falls from a height of 490 m. How much time will it take to reach the ground ?

A money of mass 40 kg climbs up a rope, of breaking load 600 N hanging from a ceiling. If it climbs up the rope with the maximum possible acceleration, then the time taken by monkey to climb up is [length of rope is 10 m]

A monkey of mass 40kg climbs on a massless rope of breaking strenght 600N . The rope will break if the monkey (Take g =10 m//s^(2) ) .

Two monkey of masses 10 kg and 8 kg are moving along a verticle rope as shown in fig. the former climbing up with an acceleration of 2 ms^(-2) , while the later coming down with a uniform velocity of 2 ms^(-2) . Find the tension in the rope at the fixed support.

A rope of mass 5 kg is hanging between two supports as shown. The tension at the lowest point of the rope is close to (take g = 10 m//s^(2) )

The monkey B shown in fig. is holding on to the tall of the monkey A which is climbing up a rope. The masses of the monkeys A and B are 5 kg and 2kg respectively. If A can tolerate a tension of 30N in its tall, what force should it apply on the rope in order to carry the monkey B with it ? (Take g=10 ms^(-2) )

HC VERMA-NEWTON'S LAWS OF MOTION-Exercises
  1. Figure shwos a uniform rod of length 30 cm having a mass of 3.0 kg. Th...

    Text Solution

    |

  2. Consider the situation shown in figure. All the surfaces are frictions...

    Text Solution

    |

  3. A constant force F=m2g/s is applied on the block of mass m1 as shown i...

    Text Solution

    |

  4. In figure m1=5 kg, m2=2kg and F=1N. Find the acceleration of either bl...

    Text Solution

    |

  5. Let m1=1 kg, m2=2kg and m3=3kg is figure. Find the acceleration of m1,...

    Text Solution

    |

  6. In the previous problem, suppose m2=2.0kg and m3=3.0 kg. What should b...

    Text Solution

    |

  7. Calculate the tension in the string shown in figure. The pulley and th...

    Text Solution

    |

  8. Consider4 the situation shown in figure. Bothe the pulleys and the str...

    Text Solution

    |

  9. find the acceleration of the block of mass M in the situation shown in...

    Text Solution

    |

  10. Find the mass M of the hanging block in figure which will prevent the ...

    Text Solution

    |

  11. Find the acceleration of the blocks A and B in the three situations sh...

    Text Solution

    |

  12. Find the acceleration of the 500 g block in figure.

    Text Solution

    |

  13. A monkey a mass 15 kg is climbing on a rope with one end fixed to the ...

    Text Solution

    |

  14. A monkey is climbing on a rope that goes over a smooth light pulley an...

    Text Solution

    |

  15. equal acceleration. IF initially both were at rest, their separation w...

    Text Solution

    |

  16. The monkey B shown in figure is holding on to the tall of the monkey A...

    Text Solution

    |

  17. Figure shows a man of mass 60 kg standing on a light weighting machine...

    Text Solution

    |

  18. A blcok A can slidke on a frictionless incline of angle theta and leng...

    Text Solution

    |

  19. A car is speeding up on a horizontal road with anaccelerationa. Consid...

    Text Solution

    |

  20. a block is kept on the floor of an elevator at rest. The elevator star...

    Text Solution

    |