Home
Class 11
PHYSICS
A block of mass 5.0 kg slides down an in...

A block of mass 5.0 kg slides down an incline of inclination `30^0` and length 10 m. The work done by the force of gravity (in joule) is

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B, D

`M=5 kg, theta=30^0,S=10m, F=mg`
so, workdone by the force of gravity,
`omega=mgh=5xx9.8xx5`
`=245J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK AND ENERGY

    HC VERMA|Exercise Objective -2|2 Videos
  • WAVE MOTION AND WAVES ON A STRING

    HC VERMA|Exercise Exercises|57 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass 250 g slides down an incline of inclination 37^0 with a uniform speed. Find the work done against the friction as the block slides through 1.0 m.

A block of mas m begins to slide down on an inclined plane of inclination theta . The force of friction will be

A body is mass 300 kg is moved through 10 m along a smooth inclined plane of inclination angle 30^@ . The work done in moving (in joules) is (g = 9.8 ms^(-2)) .

A block of mass 5 kg slides down a rough inclined surface. The angle of inclination is 45^(@) . The coefficient of sliding friction is 0.20. When the block slides 10 cm, the work done on the block by force of friction is

A block of mass 10 kg slides down on an incline 5 m long and 3 m high. A man pushes up on the ice block parallel to the incline so that it slides down at constant speed. The coefficient of friction between the ice and the incline is 0.1. Find : (a) the work done by the man on the block. (b) the work done by gravity on the block. (c) the work done by the surface on the block. (d) the work done by the resultant forces on the block. (e) the change in K.E. of the block.

A block of mass 1 kg slides down a rough inclined plane of inclination 60^(@) starting from its top. If coefficient of kinetic is 0.5 and length of the plane d=2 m, then work done against friction is

A block of mass 1 kg slides down on a rough inclined plane of inclination 60^(@) starting from its top. If the coefficient of kinetic friction is 0.5 and length of the plane is 1 m , then work done against friction is (Take g=9.8m//s^(2) )

A block of mass 2.0 kg is pushed down an inclined plane of inclination 37^0 with a force of 20N cting parallelto the incline. It is found tht the block moves on the incline with an acceleration of 10 m/s^2 . If the blcok started from rest, find the work done a. by the applied force in the first second b. by the weight of the block in the first second and c. by the frictional force acting on the block in the first second. Take g=10 m/s^2 .

A block of mass 2.0 kg kept at rest on an inclined plane of inclination 37^0 is pulledup the plane by applying a constant force of 20 N parallel to the incline. The force acts for one second. A. show that the work done by the applied force does not exceed 40 J. b. find the work work done by the applied force is 40 J. c. Find the kinetic energy of he block at the instant the force ceases to act. Take g=10 m/s^2 .

HC VERMA-WORK AND ENERGY-Exercises
  1. A block of mass 2.00 kg moving at a speed of 10.0 m/s accelerates at 3...

    Text Solution

    |

  2. A box is pushed through 4.0 m across floor offering 100 N resistance....

    Text Solution

    |

  3. A block of mass 5.0 kg slides down an incline of inclination 30^0 and ...

    Text Solution

    |

  4. A constant force of 2.50 N accelerates a stationary particle of mass 1...

    Text Solution

    |

  5. A particle moves rom a point vecr1=(2m)veci+(3m)vecj to another point ...

    Text Solution

    |

  6. A man moves on a straight horizontal road with a block of mass 2 kg i...

    Text Solution

    |

  7. A force F=a+bx acts on a particle in the x-directioin, where a and b a...

    Text Solution

    |

  8. A block of mass 250 g slides down an incline of inclination 37^0 with ...

    Text Solution

    |

  9. A block of mass m is kept over another block of mass M nd the system r...

    Text Solution

    |

  10. A box weighing 2000 N is to be slowly slid through 20 m on a straigh t...

    Text Solution

    |

  11. a block of weight 100 N is slowly slid up on a smooth incline of incli...

    Text Solution

    |

  12. Find the average frictional force needed to stop a acar wieghing 500 k...

    Text Solution

    |

  13. Find the averasge force needed to accelerate a car weighing 500 kg for...

    Text Solution

    |

  14. A particle of mass m moves on a straight line with its velocity varyin...

    Text Solution

    |

  15. A block of mass 2.0 kg kept at rest on an inclined plane of inclinatio...

    Text Solution

    |

  16. A block of mass 2.0 kg is pushed down an inclined plane of inclination...

    Text Solution

    |

  17. A 250 g block slides on aeroug horizontal table. Find the work donen b...

    Text Solution

    |

  18. Water falling from a 50 m high fall is to be used for generating elect...

    Text Solution

    |

  19. A person is painting his house walls. He stands on a ladder with a buc...

    Text Solution

    |

  20. A projectivle is fired form the top of a 40 m hnigh cliff with an init...

    Text Solution

    |