Home
Class 12
PHYSICS
A long narrow horizontal slit is placed ...

A long narrow horizontal slit is placed 1 mm above a horizontal plane mirror. The interference between the light coming directly from the slit and that after reflection is seen on a screen 1.0 in away from the slit, Find the fringe-width if the light used has a wavelength of 700 nm.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Givent that `D=1m`
`lamda=700mm=700xx10^-3m
Since `a=1mm`
`d=2a=2mm`
`=2xx10^-3m`
[L loyd's mirror experiment]`
Fringe width =(lamdaD)/d`
`=(700xx10^9xx1m)/(2xx0^-3m)`
`0.35mm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LIGHT WAVES

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • GEOMETRICAL OPTICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|79 Videos
  • MAGNETIC FIELD

    HC VERMA|Exercise Exercises|61 Videos
HC VERMA-LIGHT WAVES-Exercises
  1. A parallel beam of monochromatic light is used in a Young's double sli...

    Text Solution

    |

  2. A narrow slit S transmitting light of wavelength lamda is placed a dis...

    Text Solution

    |

  3. A long narrow horizontal slit is placed 1 mm above a horizontal plane ...

    Text Solution

    |

  4. Consider the situation of the previous problem, if the mirror reflects...

    Text Solution

    |

  5. A double slit S1-S-2 is illuminated by a coherent light of wavelength ...

    Text Solution

    |

  6. White coherent light (400 nm-700 nm) is sent through the slits of a YD...

    Text Solution

    |

  7. Consider the arrangement shown in figure. The distance D is large comp...

    Text Solution

    |

  8. Two coherent point sources S1 and S2 emit light of wavelength lambda. ...

    Text Solution

    |

  9. figure shows three equidistant slits illuminated by a monochromatic pa...

    Text Solution

    |

  10. In a Young's double slit experiment, the separation between the slits ...

    Text Solution

    |

  11. In a Young's double slit interference experiment the fringe pattern is...

    Text Solution

    |

  12. In a Young's double slit experiment lamda= 500nm, d=1.0 mm andD=1.0m. ...

    Text Solution

    |

  13. The line-width of a bright fringe is sometimes defined as the separati...

    Text Solution

    |

  14. Consider the situation shown in figure. The two slits S1 and S2 placed...

    Text Solution

    |

  15. Consider the arrangement shownin figure. By some mechanism,the separat...

    Text Solution

    |

  16. A soap film of thickness 00011 mm appears dark when seen by the reflec...

    Text Solution

    |

  17. A parallel beam of light of wavelength 560 nm falls on a thin film of ...

    Text Solution

    |

  18. A parallel beam of white light is incident normally on a water film 1....

    Text Solution

    |

  19. A glass surface is coated by an oil film of uniform thickness 1.00xx10...

    Text Solution

    |

  20. Plane microwaves are incident on a long slit having a width of 5.0 cm....

    Text Solution

    |