Home
Class 12
PHYSICS
A 2.0 cm high object is placed on the pr...

A 2.0 cm high object is placed on the principal axis of a concave mirror at a distance of 12 cm from the pole. If the image is inverted, real and 5.0 cm high, find the location of the image the focal length of the mirror.

Text Solution

Verified by Experts



The magnificatin is `m=v/u `
or `(-5.0cm)/(2.0cm)=(-v)/(-12cm)`
`or v-30cm`
The image is formed at 30 from the pole on the side of the object. We have
`1/f=1/v+1/u`
`=1/(-30cm)+1/(-12cm)=7/(60cm)`
`or f=-(60cm)/7=-8.6cn,
Promotional Banner