Home
Class 12
PHYSICS
An object P is focussed by a microscope ...

An object P is focussed by a microscope M. A glass slab of thickness 2'1 cm is introduced between P and M. If the refractive index of the slab is P5, by what distance should the microscope be shifted to focus the object again ?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

The thicknes of the glas is d=2.1 cm and m=15
Shift due to the glass slab
`Dt=[1-(/1/mu)]d`
`=[1-(1/1.5)](2.1)`
`=1/3(2.1)=0.7cm`
So, the microscope should be shifted 0.70 cm to focus the object again.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

HC VERMA-GEOMETRICAL OPTICS-Exercises
  1. A pole of length 1.00 m stands half dipped in a swimming pool with wat...

    Text Solution

    |

  2. A small piece of wood is floating on the surface of a 2.5 m deep lake....

    Text Solution

    |

  3. An object P is focussed by a microscope M. A glass slab of thickness 2...

    Text Solution

    |

  4. A vessel contains water up to a height of 20 cm and above it an oil up...

    Text Solution

    |

  5. Locate the image of the point P as seen hy the eye in the figure

    Text Solution

    |

  6. k transparent slabs are arranged one over another. The refractive indi...

    Text Solution

    |

  7. A cylindrical vessel of diameter 12 cm contains 800n cm 3 of water. A ...

    Text Solution

    |

  8. Consider the situation in figure. The bottom of the pot is a reflectin...

    Text Solution

    |

  9. A small object is placed at the centre of the bottom of a cylindrical ...

    Text Solution

    |

  10. A cylindrical vessel, whose diameter and height both are equal to 30 c...

    Text Solution

    |

  11. A light ray is incident at an angle of 45^@ with the normal to a sqr...

    Text Solution

    |

  12. An optical fibre (mu = 1.72) is surrounded by a glass coating (mu= 1.5...

    Text Solution

    |

  13. A light ray is incident normally on the face AB of a right-angled pris...

    Text Solution

    |

  14. Find the maximumsngle of refraction when a gat ray is refracted from g...

    Text Solution

    |

  15. Light is incident from glass (mu=1.5) to air. Sketch thevariation of t...

    Text Solution

    |

  16. Light is incident from glass (mu = 1.50) to water (mu = 1.33) find th...

    Text Solution

    |

  17. Light falls from glass (mu=1.5) to air. Find the angle of incidence fo...

    Text Solution

    |

  18. A point source is placed at a depth h below the surface of water (refr...

    Text Solution

    |

  19. A container contains water up to a height of 20 cm and there is a poin...

    Text Solution

    |

  20. Find the angle of minimum deviation for an equilateral prism made of a...

    Text Solution

    |