Home
Class 12
PHYSICS
The convex surface of a thin concave-con...

The convex surface of a thin concave-convex lens of glass of refractive index 1.5 has a radius of curvature 20 cm. The concave surface has a radius of curvature 60 cm. The convex side is silvered and placed on a horizontal surface as shown in figure. (a) Where should a pin be placed on the axis so that its image is formed at the same place ? (b) If the concave part is filled with water (mu = 4/3), find the distance through which the pin should be moved so that the image of the pin again coincides with the pin.

Text Solution

Verified by Experts

Let F is the focal length of given cncave convex lens. Then
`1/F=1/f_1+1/f_m+1/f_1`
`=2/f_1+1/f_m`
`[:' 1/f_m=(mu-1)(1/R_1-1/R_2)]`

`=2/30+1/15=2/15`
`rarr F=7.5cm`
Hence R=15cm
Therefore pin should be placed 15cm from the lense.
b. When water is filled in concasve part.
for focal length F'
`1/F'=2/F_2=2/F_1+1/F_m`
`=2/90+2/30+1/15`
`[:'1/F_w=(4/3-1)(+1/30)]`
`:.F'=45/7cm`
so, pin shoud be placed at 90/7 cm from the lens.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The concave surface of a thin concavo -convex lens of glass of refractive index 1.5 has a radius of curvature of 20cm .The concave surface has a radius of curvature of 60cm .The covnex side is silvered and placed on a horizontal surface as shown in the figure. The combination behaves like

The concave surface of a thin concavo -convex lens of glass of refractive index 1.5 has a radius of curvature of 20cm .The concave surface has a radius of curvature of 60cm .The covnex side is silvered and placed on a horizontal surface as shown in the figure. The focal length of the combibnation has the magnitude.

The convex surface of a thin concavo-convex lens of glass of R.l. 1.5 has a radius of curvature 20 cm. The concave surface has a radius of curvature 60 cm. The convex side is silvered and placed horizontally. Q Where should a pin be placed on the axis such that its image is formed on the same point.

The concave surface of a thin concavo -convex lens of glass of refractive index 1.5 has a radius of curvature of 20cm .The concave surface has a radius of curvature of 60cm .The covnex side is silvered and placed on a horizontal surface as shown in the figure. A small object is placed on the principal axis of the combination,at a distance of 30cm in front of the mirror.The magnification of the image is

The convex surface of a thin concavo-convex lens of glass of R.l. 1.5 has a radius of curvature 20 cm. The concave surface has a radius of curvature 60 cm. The convex side is silvered and placed horizontally. Q If the concave part is filled with water of refractive index 4/3, find the distance through which the pin should be moved so that the image of the pin again coincides with the pin?

A plano convex lens is made of glass of refractive index 1.5. The radius of curvature of its convex surface is R. Its focal length is

The concave surface of a thin concavo-convex lens of index 1.5 has radius of curvature 50cm and 10cm respectively.The concave side is silvered andplaced on a horizontal surface as shown The object distance at which its image coincides with itself is

HC VERMA-GEOMETRICAL OPTICS-Exercises
  1. Solve the previous problem if the paperweight is inverted at its place...

    Text Solution

    |

  2. A hemispherical portion of the surface of a solid glass sphere (mu = 1...

    Text Solution

    |

  3. The convex surface of a thin concave-convex lens of glass of refractiv...

    Text Solution

    |

  4. A double convex lens has focal length 25 cm. The radius of curvature o...

    Text Solution

    |

  5. The radii of curvature of a lens are + 20 cm and + 30 cm. The material...

    Text Solution

    |

  6. Lenses are constructed by a material of refractive indeic 1'50. The ma...

    Text Solution

    |

  7. A thin lens made of a material of refractive indexmu2 has a medium of ...

    Text Solution

    |

  8. A convex lens has a focal length of 10 cm. Find the location and natur...

    Text Solution

    |

  9. A slide projector has to project a 35 mm slide (35 mm xx 23 mm) on a 2...

    Text Solution

    |

  10. A particle executes a simple harmonic motion of amplitude 1.0 cm along...

    Text Solution

    |

  11. An extended object is placed at a distance of 5.0 cm from a convex len...

    Text Solution

    |

  12. A pin of length 2.00 cm is placed perpendicular to the principal axis ...

    Text Solution

    |

  13. A convex lens produces a double size real image when an object is plac...

    Text Solution

    |

  14. A pin of length 2.0 cm lies along the principal axis of a converging l...

    Text Solution

    |

  15. The diameter of the sun is 1.4 x 10^9m and its distance from the earth...

    Text Solution

    |

  16. A 5.0 diopter lens forms a virtual image which is 4 times the object p...

    Text Solution

    |

  17. A diverging lens of focal length 12 cm and a converging mirror of foca...

    Text Solution

    |

  18. A converging lens of focal length 12 cm and a diverging mirror of foca...

    Text Solution

    |

  19. A converging lens and a diverging mirror are placed at a separation of...

    Text Solution

    |

  20. A converging lens of focal length 15 cm and a converging mirror of foc...

    Text Solution

    |