Home
Class 12
PHYSICS
A compound microscope consists of an obj...

A compound microscope consists of an objective of focal length 1 cm and an eyepiece of focal length 5 cm. An object is placed at a distance of 0.5 cm from the objective. What should be the separation between the lenses so that the microscope projects an inverted real image of the object on a screen 30 cm behind the eyepiece?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Here, `f_0=1cm, f_e=5cm
mu_0=0.5cm, v_e=30cm`
`:. 1/v_0-1/u_0=1/f_0`
`rarr 1/v_0+1/0.5=1/1`
`rarr v_0=-1cm`
Again `1/v_e-1/u_e=1/f_e`
`=1/30-1/u_=1/5`
`rarr -1/u_e=1/5-1/30=(6-1)/30=1/6`
`pgt u_e=-6cm`
here separation between objective and eye piece =6-1=cm.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OPTICAL INSTRUMENTS

    HC VERMA|Exercise Objective-2|1 Videos
  • MAGNETIC PROPERTIES OF MATTER

    HC VERMA|Exercise Exercises|9 Videos
  • PERMANENT MAGNETS

    HC VERMA|Exercise Exercises|25 Videos
HC VERMA-OPTICAL INSTRUMENTS-Exercises
  1. A simple microscope is rated 5 X for a normal relaxed eye. What Nvill ...

    Text Solution

    |

  2. Find the maximum magnifying power of a compound microscope having a 25...

    Text Solution

    |

  3. The separation between the objective and the eyepiece of a compound mi...

    Text Solution

    |

  4. An eye can distinguish between two points of an object if they are sep...

    Text Solution

    |

  5. A compound microscope has a magnifying power of 100 when the image is ...

    Text Solution

    |

  6. A compound microscope consists of an objective of focal length 1 cm an...

    Text Solution

    |

  7. An optical instrument used for angular magnification has a 25 D object...

    Text Solution

    |

  8. An astronimical telescope is to be designed to hve a magnifying power ...

    Text Solution

    |

  9. The eyepice of an astronomicasl telescope has a focasl length of 10 cm...

    Text Solution

    |

  10. A Galilean telescope is 27 cm long when focussed to form an image at i...

    Text Solution

    |

  11. A farsighted person cannot see objects placed closer to 50 cm. Find th...

    Text Solution

    |

  12. A nearsighted person cannot clearly see beyond 200 cm. Find the power ...

    Text Solution

    |

  13. A person wears glasses of power - 2.5 D. Is the person short sighted o...

    Text Solution

    |

  14. A professor reads a greeting card received on his 50th birthday with +...

    Text Solution

    |

  15. A normal eye has retina 2 cm behind the eye-lens. What is the power of...

    Text Solution

    |

  16. The near point and the far point of a child are at 10 cm and 100 cm. I...

    Text Solution

    |

  17. A nearsighted person cannot see beyond 25 cm. Assuming that the separa...

    Text Solution

    |

  18. A person has near point at 100 cm. What power of lens is needed to rea...

    Text Solution

    |

  19. A lady uses + 1.5 D glasses to have normal vision from 25 cm onwards. ...

    Text Solution

    |

  20. A lady cannot see objects closer than 40cm from the left eye and close...

    Text Solution

    |