Home
Class 12
PHYSICS
A weightless thread can bear tension upt...

A weightless thread can bear tension upto `3.7 kg` wt A stone of mass `500g` is tied to it and revolves in a verticle circle of radius `4m` What will be the maximum angular velocity of the stone if `g = 10 m//s^(2)` .

A

2 rad/s

B

4 rad/s

C

16 rad/s

D

`sqrt21` rad/s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PRACTICE SET 20

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise PAPER 1 (Physics & Chemistry)|50 Videos
  • PRACTICE SET 22

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Physics & chemistry|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A weightless thread can bear tension up to 3.7 kg weight. A stone of mass 500 g is tied at its one end revolved in a vertical circular path of radius 4m. If g=10m//s^(2) , then the maximum angular velocity of the stone is (rad/s) is

A weightless thread can bear tension upto 37 N . A stone of mass 500 g is tied to it and revolved in a circular path of radius 4 m in a vertical plane . If g =10 ms^(-2) , then the maximum angular velocity of the stone will be

A weightless thread can bear tension upto 3.7 kg wt .A stone of mass 500 gm is tied to it and rotated in a circular path of radius 4 m, in a vertical circle If g=10 m//s^(2) then the maximum angular velocity of the stone will be

A weightless thread can bear tension upto 3.2 kg weight. A stone of mass 500 g is tied to it and removed in a circular path of radius 4 m is vertical plane. If g=10^(2)m//s^(2) , the maximum agular velocity of the stone is

The tensile strength of a weightless thread is 4 kg wt . Consider a stone of mass 200 g is tied to it and evolves in a vertical plane of radius 5 m . Calculate the maximum angular velocity of the stone .

A weightless thread can support tension up to 30N.A particle of mass 0.5kg is tied to it and is revolved in a circle of radius 2m in a verticle plane. If g=10m//s^(2) , then the maximum angular velocity of the stone will be

A weightless thread can with stand tension upto 30N.A stone of mass 0.5 kg is tied to it and is revolved in a circular path of radius 2 m in a vertical plane. If g=10 ms^(-2) , then maximum angular velocity of stone is

An object of mass 2 kg is whirled rround in a verticle circle of radius 1m with a constant speed of 4 m//s .Then the maximum tension in the string is (g=10 m//s^(2))

A stone of mass 900g is tied to a string and moved in a vertical circle of radius 1m making 10 rpm. The tension in the string, when the stone is at the lowest point is (if pi^2 = 9.8 and g = 9.8 m//s^2 )

MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS-PRACTICE SET 21-PAPER 1 (PHYSICS & CHEMISTRY)
  1. A laser beam of pluse power 10^(12) watt is focussed on an object are ...

    Text Solution

    |

  2. A weightless thread can bear tension upto 3.7 kg wt A stone of mass 50...

    Text Solution

    |

  3. In a carnival ride the passengers travel in a circle of radius 5.0 m, ...

    Text Solution

    |

  4. A road is 8 m wide. Its radius of curvature is 40 m. The outer edge is...

    Text Solution

    |

  5. A 0.5 kg ball moves in a circle of radius 0.4 m at a velocity of 4 m/s...

    Text Solution

    |

  6. Two wires of equal length are made of the same material. Wire A has a ...

    Text Solution

    |

  7. The equation of a transverse travelling on a rope is given by y=10sinp...

    Text Solution

    |

  8. Two bodies with moment of inertia l(1) and l(2) (l(1) gt l(2)) have eq...

    Text Solution

    |

  9. A satellite moves around the earth in a circular orbit with speed v. I...

    Text Solution

    |

  10. A particle moves in the xy plane under the influence of a force such t...

    Text Solution

    |

  11. A body of mass m is taken from earth surface to the height h equal to ...

    Text Solution

    |

  12. At which of the following temperatures, the value of surface tension o...

    Text Solution

    |

  13. Work done is splitting a drop of water of 1 mm radius into 64 droplets...

    Text Solution

    |

  14. Under which of the following conditions is the law PV=RT obeyed most c...

    Text Solution

    |

  15. Show that the moon would depart for ever if its speed were increased b...

    Text Solution

    |

  16. Relation between emissivity e and absorptive power a is (for black bod...

    Text Solution

    |

  17. In Young's double slit experiment, angular width of fringes is 0.20^@ ...

    Text Solution

    |

  18. A black body at 227^(@)C radiates heat at the rate of 7 cal cm^(-2) s...

    Text Solution

    |

  19. The component of vector A=2hati+3hatj along the vector hati+hatj is

    Text Solution

    |

  20. A particle of mass 10 gm is describing S.H.M. along a straight line wi...

    Text Solution

    |