A black body of mass `34.38` g and surface area `19.2 cm^(2)` is at an intial temperature of 400 K. It is allowed to cool inside an evacuated enclouse kept at constant temperature 300 K. The rate of cooling is `0.04^(@)` C/s. The specific heat of body is (Stefan's constant `sigma=5.73xx10^(-8) jm^(-2)K^(-4)`)
A
`2800 J//kg-K`
B
`2100 J//kg-K`
C
`1400 J//kg-K`
D
`1200 J//kg-K`
Text Solution
Verified by Experts
The correct Answer is:
C
Topper's Solved these Questions
PRACTICE SET 21
MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise PAPER 1 (PHYSICS & CHEMISTRY)|50 Videos
PRACTICE SET 23
MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Paper-1(PHYSICS & CHEMISTRY)|50 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
Calculate the temperature at which a perfect black body radiates at the rate of 1 W cm^(-2) , value of Stefan's constant, sigma = 5.67 xx 10^(-8) W m^(-2)K^(-4)
Calculate the temperature at which a perfect black body radiates at the rate of 1 W cm^(-2) , value of Stefan's constant, sigma = 5.67 xx 10^(-5) W m^(-2) K^(-8)
A black body with surface area 0.001 m^(2) is heated upto a temperature 400 K and is suspended in a room temperature 300K. The intitial rate of loss of heat from the body to room is
A body having a surface area of 50cm^2 radiates 300J of energy per minute at a temperature of 727^(@)C . The emissivity of the body is ( Stefan's constant =5.67xx10^(-8)W//m^2K^4 )
How much energy in radiated per minute from the filament of an incandescent lamp at 3000 K, if the surface area is 10^(-4)m^(2) and its emissivity is 0.4 ? Stefan's constant sigma = 5.67 xx 10^(-8) Wm^(-2)K^(-4) .
A body which has a surface area 5.00 cm^(2) and a temperature of 727^(@)C radiated 300 j of energy each minute. What is the emissivity of body? Steafan's constant =5.67xx10^(-8) Wm^(-2) K^(-4) .
A black ened metal sphere of radius 7 cm is encllosed in as evacuated chamber maintained at a temperature of 27^(@)C . At what rate must energy be supplied to the sphere so as to keep its temperature constant at 127^(@)C ? sigma=5.7xx10^(-8) W m^(-2) K^(-4) .
The radiant power of a furnace of surface area of 0.6m^(2) is 34.2KW The temperature of the furance s [sigma = 5.7 xx 10^(-8) Wm^(-2) K^(-4) .
The value of Stefan's constant is sigma =5.76xx 10^(-8) J s^(-1) m^(-2)K^(-4). Find its value in cgs system.
A copper cube with sides o flength 20 mm had its surface blackened. The cube is heated up to 500K and placed inside a room at a constant temperature of 300K. Calculate the initial rate of temperature fall of the cube, assuming it as a perfect black-body. (Stefan's constant = 5.7 xx 10^(-8) W//m(2) //K^(4) specific heat capacity of aluminium = 400 J //kg//K , density of aluminium = 7800 kg//m^(3) ) where A is the surface area of the cube, T_(1) is the temperature of the body, and T_(2) is the temperature of the enclosure.
MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS-PRACTICE SET 22-Physics & chemistry