Home
Class 12
PHYSICS
A metal ball of surface area 200 cm^(2)...

A metal ball of surface area `200 cm^(2)` and temperature `527^(@)C` is surrounded by a vessel at `27^(@)C` . If the emissivity of the metal is 0.4, then the rate of loss of heat from the ball is `(sigma = 5.67 xx10^(-8)J//m^(2)-s-k^(4))`

A

108W

B

168W

C

185W

D

192W

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PRACTICE SET 22

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Physics & chemistry|1 Videos
  • PRACTICE SET 24

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Paper 1 (Physics and Chemistry)|50 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A metallic ball of surface area 300 cm^2 at a temperature of 227^@C is placed in a container at 27^@C . Calculate the rate of loss of heat radiation by the ball if emissivity of ball is 0.3, sigma = 5.67 xx 10^(-5) erg cm^(-2) s^(-1) K^(-4) .

A blackbody of sarface area 10cm^(2) is heated to 127^(@)C and is suspended in a room at temperature 27^(@)C calculate the initial rate of loss of heat from the body to the room.

A metal ball of mass 2kg is heated means of a 40W heater in a room at 25^(@)C . The temperature of the ball beomes steady at 60^(@)C . Find the rate of loss of heat to the surrounding when the ball is at 60^(@)C .

Calculate the amount of heat radiated per second by a body of surface are 10 cm^(2) kept in thermal equilibrium in a roomat temperature 27^(@)C . The emissivity of the surface = 0.80 and Stefan's constant sigma ~= 6 xx 10^(-8) W//m^(2) K^(4)

The power of black body at temperature 200 K is 544 W .Its surface area is (sigma=5.67xx10^(-8)Wm^(-2)K^(-2))

The radiant power of a furnace of surface area of 0.6m^(2) is 34.2KW The temperature of the furance s [sigma = 5.7 xx 10^(-8) Wm^(-2) K^(-4) .

If the rate of emission of energy from a star is 2.7 xx 10^(36) J/ sec, the rate of loss of mass in the star will be

A metallic sphere having radius 0.08 m and mass m = 10 kg is heated to a temperature of 227^(@)C and suspended inside a box whose walls ae at a temperature of 27^(@)C . The maximum rate at which its temperature will fall is:- (Take e =1 , Stefan's constant sigma = 5.8 xx 10^(-8) W//m^(-2)K^(-4) and specific heat of the metal s = 90 cal//kg//deg J = 4.2 "Joules"//"Calorie")

MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS-PRACTICE SET 23-Paper-1(PHYSICS & CHEMISTRY)
  1. Two gases A and B at same pressure contain number of moles n(1) and n(...

    Text Solution

    |

  2. Two bodies are at temperature 27^(@) and 927^(@)C. The heat energy rad...

    Text Solution

    |

  3. A metal ball of surface area 200 cm^(2) and temperature 527^(@)C is ...

    Text Solution

    |

  4. A convex lens of focal length 30 cm produces 5 times magnified real im...

    Text Solution

    |

  5. An ideal Black-body at room temperature is thrown into a furnace. It i...

    Text Solution

    |

  6. A particle is vibrating simple harmonically with amplitude 'a'. The di...

    Text Solution

    |

  7. A particle of mass 1 kg is moving in SHM with path length 0.01 m and a...

    Text Solution

    |

  8. A body of mass 5 kg is whirled in a vertical circle by a string 1 m lo...

    Text Solution

    |

  9. A wire (Y=2xx10^(11)N//m has length 1m and area 1mm^(2). The work requ...

    Text Solution

    |

  10. If the surface tension of water is 0.06 Nm, then the capillary rise in...

    Text Solution

    |

  11. An open tube is in resonance with string (frequency of vibration of tu...

    Text Solution

    |

  12. The instantaneous acceleration of a particle executing SHM given by y=...

    Text Solution

    |

  13. The resolving power of a telescope whose lens has a diameter of 1.22 m...

    Text Solution

    |

  14. Which one of the following is not a fundamental SI unit?

    Text Solution

    |

  15. The speed of sound in air is 320 m/s. The fundamental frequency of an ...

    Text Solution

    |

  16. When the angle of incidence on a material is 60^(@), the reflected lig...

    Text Solution

    |

  17. In a ircuit shown in figure, the potential difference across the capac...

    Text Solution

    |

  18. Long distance short-wave radio broadcasting uses

    Text Solution

    |

  19. The dimensional formula for inductance is

    Text Solution

    |

  20. If the pressure at half of the lake is equal to 1/3 pressure at the bo...

    Text Solution

    |