Home
Class 11
PHYSICS
Indian style of cooling drinking water i...

Indian style of cooling drinking water is to kept it is a pitcher having porous walls water comes to the outer surface very alowly and evaporates .Most of the itself and the water is cooles down .Assums that a pitcher containe `10kg` water and `0.2g` of water comes from the itomsphere decrease by ``5^(@)C` specific beat capicity of water` = 4200J kg^(-1)^(@)C^(-1)` and letent head of vaporization of water `= 2.27 xx 10^(6)J kg^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

Energy required to decreases the temp of `10kg` of water to `5^(@)C`
`U = 10 xx 4200J//kg^(@)C xx 5^(@)C`
`= 210.000 = 21 xx 10^(6)J`
`Energy required to for evaporation of water to `0.2kg//sec`
`= 2 xx 10^(-4) xx 2.27 xx 10^(6)`
= 454`
`454J` energy losing system per second
`= (21 xx 10^(4))/(454)`
`21 xx 10^(4)J`energy losing system during one minute
`= (21 xx 10^(4))/(454 xx 60) = 7.7 minute`
The time required to decrease temp by
`5^(@)C is 7.7 minute`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CALORIMETRY

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • CENTRE OF MASS, LINEAR MOMENTUM, COLLISION

    HC VERMA|Exercise Exercises|64 Videos
HC VERMA-CALORIMETRY-Exercises
  1. An aluminium vessel of mass 0.5kg contains 0.2kg of water at 20^(@)C A...

    Text Solution

    |

  2. A piece of iron of mass 100g is kept inside a furnace for a long time ...

    Text Solution

    |

  3. The temperature of equal masses of three different liquied A ,B and C ...

    Text Solution

    |

  4. Four 2 cmxx2 cmxx 2cm cubes of ice are taken from a refrigerator are p...

    Text Solution

    |

  5. Indian style of cooling drinking water is to kept it is a pitcher havi...

    Text Solution

    |

  6. A cabe of iron (density= 8000kg m^(-1) specific beat capacity = 470g J...

    Text Solution

    |

  7. 1kg ice at 0^(@)C is mixed with 1kg of steam at 100^(@)C what will be ...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the time required to beat 20kg of water from 10^(@)C to 35^(...

    Text Solution

    |

  9. On a winter day temperature of the tap water is 20^(@)C where as the r...

    Text Solution

    |

  10. A bullet of mass 20g enters into a fixed wooden block with a speed of ...

    Text Solution

    |

  11. A 50 kg man is running at a speed of 18 kmH^(-1) If all the kinetic en...

    Text Solution

    |

  12. A brick weighing 4.0 kg is dropped into a 1.0m deep river from a heigh...

    Text Solution

    |

  13. A van of mass 1500kg travelling at a speed of 54 km h^(-1) is stopped ...

    Text Solution

    |

  14. A block of mass 100g slides on a rought horizontal surface .If the spe...

    Text Solution

    |

  15. Two blocks of masses 10kg and 20kg moving at speeds of 10ms^(-1) and 2...

    Text Solution

    |

  16. A ball is dropped on a floor from a height of 2.0m After the collision...

    Text Solution

    |

  17. A copper cube of mass 200g slides down an a rought inclined plane of i...

    Text Solution

    |

  18. A metal block of density 6000 kg m^(-3) and mass 1.2 kg is respended t...

    Text Solution

    |