Home
Class 11
PHYSICS
On a winter day temperature of the tap w...

On a winter day temperature of the tap water is `20^(@)C` where as the room temperature is `5^(@)C` water is stored in a tank of capacity `0.5 m^(3)` for household use .If it were possible to use the beat liberated by the water to lift a `10kg` mass vertically , how high can it be lifted as the water comes to the room temperature ? Take `g = 10ms^(-2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, C

Here `m == 0.5m^(2) = 500L = 500kg`
So the heat liberated during the water changes`20^(@)C to 5^(@)C`
`= 500 xx 4200 xx 15`[Delta theta = 20- 5= 15]`
`= 500 xx 4200 xx 15`
`= 75 xx 420 xx 1000`
`= 31500 xx 1000`
Let the height = h`
The required work
`= mgh = 10 xx 10 xx h= 100h`
But,`100h = 315000m`
`rArr h = 31500 m = 315km`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CALORIMETRY

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • CENTRE OF MASS, LINEAR MOMENTUM, COLLISION

    HC VERMA|Exercise Exercises|64 Videos
HC VERMA-CALORIMETRY-Exercises
  1. An aluminium vessel of mass 0.5kg contains 0.2kg of water at 20^(@)C A...

    Text Solution

    |

  2. A piece of iron of mass 100g is kept inside a furnace for a long time ...

    Text Solution

    |

  3. The temperature of equal masses of three different liquied A ,B and C ...

    Text Solution

    |

  4. Four 2 cmxx2 cmxx 2cm cubes of ice are taken from a refrigerator are p...

    Text Solution

    |

  5. Indian style of cooling drinking water is to kept it is a pitcher havi...

    Text Solution

    |

  6. A cabe of iron (density= 8000kg m^(-1) specific beat capacity = 470g J...

    Text Solution

    |

  7. 1kg ice at 0^(@)C is mixed with 1kg of steam at 100^(@)C what will be ...

    Text Solution

    |

  8. Calculate the time required to beat 20kg of water from 10^(@)C to 35^(...

    Text Solution

    |

  9. On a winter day temperature of the tap water is 20^(@)C where as the r...

    Text Solution

    |

  10. A bullet of mass 20g enters into a fixed wooden block with a speed of ...

    Text Solution

    |

  11. A 50 kg man is running at a speed of 18 kmH^(-1) If all the kinetic en...

    Text Solution

    |

  12. A brick weighing 4.0 kg is dropped into a 1.0m deep river from a heigh...

    Text Solution

    |

  13. A van of mass 1500kg travelling at a speed of 54 km h^(-1) is stopped ...

    Text Solution

    |

  14. A block of mass 100g slides on a rought horizontal surface .If the spe...

    Text Solution

    |

  15. Two blocks of masses 10kg and 20kg moving at speeds of 10ms^(-1) and 2...

    Text Solution

    |

  16. A ball is dropped on a floor from a height of 2.0m After the collision...

    Text Solution

    |

  17. A copper cube of mass 200g slides down an a rought inclined plane of i...

    Text Solution

    |

  18. A metal block of density 6000 kg m^(-3) and mass 1.2 kg is respended t...

    Text Solution

    |